Trwa ładowanie...

Absurd. Strony urzędów czynne tylko w godzinach pracy

"Chcę sprawdzić, kiedy dostanę nadpłacony podatek. Niestety, witryna Urzędu Skarbowego nie działa"

Absurd. Strony urzędów czynne tylko w godzinach pracy
d1z7tun
d1z7tun

Administracja publiczna przekracza kolejne granice absurdu. Dowód? Strona internetowa Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, która dzień pracy kończy wraz z urzędnikami. W dodatku można z niej skorzystać tylko za pomocą przeglądarki Internet Explorer.

Serwisy społecznościowe obiegła dziś informacja o tym, że wieczorem na wspomnianej witrynie wyświetlał się komunikat następujące treści: "zapraszamy później. Strona Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działa w dni robocze od godziny 8:30 do 15:30". O tę sprawę zapytaliśmy ministerstwo finansów. Do czasu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Nie tylko witryna GIIF zasłużyła na czerwoną kartkę. Wczoraj wieczorem występowały również problemy z dostępem do stron internetowych stołecznych Urzędów Skarbowych. "Chcę sprawdzić, kiedy dostanę nadpłacony podatek. Niestety, witryna Urzędu Skarbowego-Mokotów, na której można uzyskać informację na temat stanu realizacji zwrotu nie działa!" - informowała nasza czytelniczka, która po kilku nieudanych próbach była zmuszona się poddać.

Postanowiliśmy sami zweryfikować tę informację. Problemy rzeczywiście występowały. Najwięcej czasu (około godziny) zajęło nam wejście na witrynę US Mokotów, a następnie do zakładki "sprawdź stan realizacji zwrotu podatku wynikającego z zeznania za rok 2014". Szybciej, choć również z problemami działały strony internetowe innych stołecznych urzędów skarbowych. Dziś popołudniu strona funkcjonowała już prawidłowo.

O sprawę zapytaliśmy Izbę Skarbową w Warszawie. - Z uwagi na bardzo dużą liczbę wejść w tym samym czasie, działanie stron może być spowolnione - tłumaczy Ewa Szkodzińska, rzeczniczka prasowa stołecznej Izby. I dodaje, że obciążenie witryn internetowych urzędów skarbowych spowodowane jest dużym zainteresowaniem podatników aplikacją "zwroty".

d1z7tun

Aplikacja "zwroty" pozwala samodzielnie sprawdzić za pośrednictwem internetu jaki jest aktualny stan realizacji zwrotu podatku z zeznania podatkowego PIT za 2014 rok. Niestety nie wszystkie urzędy posiadają takie udogodnienie. Stan realizacji nadpłaty podatku mogą sprawdzić mieszkańcy z województw: mazowieckiego, pomorskiego i śląskiego.

Aby skorzystać z aplikacji "zwroty" należy wejść na podstronę ,,stan realizacji zwrotu podatku za 2014 rok" właściwego urzędu skarbowego. Z rozwijalnej listy powinniśmy wybrać miejsce, w którym podatnik złożył swoje zeznanie podatkowe. Na nowo otwartej stronie należy wypełnić trzy pola, w których wpisujemy: numer pesel/nip, kwotę przychodu za 2014 rok oraz kod zabezpieczający z wyświetlonego na stronie obrazka.

Przypominamy, że na złożenie deklaracji za 2014 rok podatnicy mają czas do 30 kwietnia. Można to zrobić drogą tradycyjną, zanosząc dokument do urzędu lub w formie elektronicznej, wysyłając PIT przez Internet. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary finansowe.

d1z7tun
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z7tun
Więcej tematów