70 proc. studentów Uniwersytetu Warszawskiego dostaje etat!
Połowa absolwentów w ciągu trzech lat pracuje u jednego pracodawcy! Zarobki - powyżej 4 tys. złotych
18.02.2014 12:42
Jak wyjaśnił kierownik badań, dr Mikołaj Jasiński, dyrektor PEJK UW, dzięki danym z ZUS uzyskać można rzetelne dane m.in. o tym, jak długo absolwent poszukuje pracy, jakie jest ryzyko bezrobocia albo jaki jest poziom wynagrodzeń u pracownika etatowego. Wygląda na to, że absolwenci UW otrzymują pracę etatową bardzo szybko, a co więcej - utrzymują ją. O sprawie czytamy w serwisie wp.pl.
Z badań wynikło, że ponad 70 proc. osób, które skończyło Uniwersytet Warszawski miało etat po 3-4 latach od otrzymaniu dyplomu magistra. Do tego dochodzi jeszcze ok. 10 proc. osób, które założyły działalność gospodarczą czy pracują na umowę-zlecenie. Praca na etat jest stabilna - ok. połowa absolwentów w ciągu trzech lat pracuje u jednego z pracodawców. - Zjawisko masowych umów śmieciowych nie dotyczy absolwentów UW - powiedział dr Jasiński. Zaznaczył, że możliwe było też wyliczenie średnich miesięcznych zarobków absolwenta UW. Dla roczników 2007-2008 w ciągu trzech lat było to 4133 zł z pracy etatowej.
Jasiński zaznaczył jednak, że dane z ZUS nie pozwalają na zdobycie informacji o umowach o dzieło i wysokości wynagrodzeń u osób, które założyły działalność gospodarczą.
Polskie uczelnie zobowiązane są do badania losu absolwentów. Na razie w badaniu losów absolwentów UW nie uzyskano danych o zatrudnialności absolwentów poszczególnych kierunków studiów, ale dane, jakie uzyskiwać ma po nowelizacji ustawy ministerstwo nauki, pozwolić mają na analizę losów absolwentów poszczególnych kierunków czy poziomów studiów.
W badaniach uzyskano z ZUS dane o prawie 2 tys. absolwentów UW z lat 2007 i 2008 (1500 magistrów i 500 osób z tytułem licencjata). Analizowano dane z ZUS z lat 2007-2011.
Przeczytajcie też: Najpopularniejsze trasy biegowe w Warszawie [MAPA]