Trwa ładowanie...

6. Przegląd filmowy Echa Katynia w Kinie Muranów

Filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych

6. Przegląd filmowy Echa Katynia w Kinie Muranów
dxa72wu
dxa72wu

W kwietniu, w związku z 75. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w ponad 20 miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 6. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. Warszawski przegląd odbędzie się 13 kwietnia w Kinie Muranów przy ul. gen. Władysława Andersa 5.

W tym roku pokazy filmowe w wielu miejscowościach będą się składały z dwóch bloków programowych: uczniowskiego, skierowanego głównie do młodzieży szkolnej, oraz wieczornego, który z uwagi na drastyczne sceny zawarte w jednym z filmów przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

W tegorocznej edycji przeglądu znalazło się 5 filmów nawiązujących do tragedii sprzed 75 lat, pokazujących jej upamiętnienie we współczesnej Polsce i na świecie, a także będących refleksją nad systemem komunistycznym. Są to dzieła reżyserów polskich i zagranicznych:

17 dni września, film Józefa Gębskiego, powstał na podstawie zapisków policjanta zastrzelonego przez NKWD, który spoczywa w Miednoje. Przed śmiercią opisał kilka tygodni swojej tułaczki po kraju tuż po wybuchu II wojny światowej. Zapiski ukrył w bucie.

dxa72wu

Czaszka z Katynia jest dziełem duńskiej dziennikarki i pisarki, autorki książki o tym samym tytule. W filmie przedstawiona jest historia czaszki, którą z Katynia wywiózł Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z lekarzy międzynarodowej komisji dokonującej w 1943 r. sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów. Czaszkę przewiózł do Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze, gdzie w 2005 r. została odnaleziona w jednej z szaf. Pozostawało wyjaśnić, do kogo należała. Jest to najprawdopodobniej jedyny duński film o Zbrodni Katyńskiej.

W poszukiwaniu pamięci to zrealizowany przez Przemysława Skrzeka film będący relacją z wyjazdu edukacyjnego do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino, w którym uczestniczyli laureaci V edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Młodzi ludzie opowiadają, jakie uczucia towarzyszyły im podczas objazdu i jak ważna jest pamięć o polskich oficerach. 5 marca 2015 r. ruszyła VI edycja konkursu – więcej informacji na stronie pamiec.pl/sprzaczki .

Czekista w reżyserii Aleksandra Rogożkina to najbardziej brutalny i drastyczny film przeglądu, który kierujemy wyłącznie do widzów pełnoletnich. Ten rosyjski obraz to przerażające studium komunistycznego terroru w latach wojny domowej, pokazujące rozprawianie się z wrogami systemu, co niemal zawsze wyglądało tak samo: przesłuchanie, fikcyjna rozprawa i zawsze ten sam wyrok – rozstrzelanie. Kara śmierci traktowana była przez czekistów jako najlepszy sposób na pozbycie się wrogiej części społeczeństwa.

Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy w reżyserii Tomasza Bardorscha ukazuje losy kilkudziesięciu żołnierzy duchownych: katolików, prawosławnych, protestantów i żydów, pełniących służbę w Wojsku Polskim w dwudziestoleciu międzywojennym, którzy po wrześniu 1939 r. trafili do niewoli sowieckiej i razem z innymi oficerami zostali zgładzeni.

Program przeglądu w 6. Przeglądu filmowego Echa Katynia w Warszawie:

13 kwietnia, Kino Muranów, ul. gen. Andersa 5, Warszawa

Blok uczniowski

dxa72wu

12.00 17 dni września, reż. Józef Gębski, Polska 1997, 22 min.

12.25 Czaszka z Katynia (Kraniet fra Katyn), reż. Lisbeth Jessen, Dania 2006, 59 min.

13.25 W poszukiwaniu pamięci… Monte Cassino, real. Przemysław Skrzek, Polska 2015, 12 min.

Zgłoszenia klas szkolnych chcących uczestniczyć w bloku uczniowskim przyjmuje Karol Wisłocki karol.wislocki@ipn.gov.pl

Blok wieczorny – tylko dla osób pełnoletnich

dxa72wu

19.00 Czekista, reż. Aleksandr Rogożkin, Rosja 1992, 91 min.

20.30 Śmierć ich połączyła. Kapelani katyńscy, reż. Tomasz Bardorsch, Polska 2013, 40 min.

dxa72wu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxa72wu
Więcej tematów