RegionalneWarszawa5 przypadków świńskiej grypy w Warszawie. Najmłodszy pacjent ma roczek

5 przypadków świńskiej grypy w Warszawie. Najmłodszy pacjent ma roczek

W Polsce w 2106 zmarły już dwie osoby, które chorowały na świńską grypę

5 przypadków świńskiej grypy w Warszawie. Najmłodszy pacjent ma roczek

15.02.2016 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie poinformował, że dotychczas do PSSE wpłynęło pięć zgłoszeń zachorowań wirusem grypy AH1N1.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło 19 stycznia, chodziło o roczne dziecko z Mokotowa. Do 12 lutego wpłynęły jeszcze 4 podobne zgłoszenia, dwa z Woli, jedno z Ochoty i jedno z Wilanowa. Wszystkie dotyczyły dzieci. Najstarsze ma 7 lat.

Inspektorat informuje także w komunikacie, jak maksymalnie zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem. Należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami,, a w czasie wystąpienia objawów pozostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych. Ponadto należy zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci. Inspektorat przypomina też, że należy często myć ręce, unikać dotykania oczu, nosa i ust (co ma zapobiec roznoszeniu zarazków).

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Jak wynika z danych GIS od września 2015 roku w naszym kraju zanotowano prawie 1,5 miliona zachorowań na zwykłą grypę. Tylko od 16 do 22 stycznia zanotowano ponad 100 tys. przypadków.

Pandemia świńskiej grypy, która miała miejsce w latach 1918-1919, znana pod potoczną nazwą „hiszpanka” była pandemią wywołaną przez wyjątkowo groźną odmianę wirusa grypy A/H1N1. Pochłonęła ona jak się ocenia od 50 do 100 mln ofiar śmiertelnych na całym świecie.

Obraz
zdrowiechorobagrypa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)