RegionalneWarszawa3 miliony mieszkańców w Warszawie? Ponad połowa z nich to przyjezdni

3 miliony mieszkańców w Warszawie? Ponad połowa z nich to przyjezdni

Za sprawą większej liczby miejsc pracy, lepszych wynagrodzeń i możliwości, jakie oferuje miasto, do stolicy wciąż przyjeżdżają nowi ludzie.

3 miliony mieszkańców w Warszawie? Ponad połowa z nich to przyjezdni

Według oficjalnych statystyk, Warszawa ma ponad 1 730 000 mieszkańców. Jednak biorąc pod uwagę tych niezameldowanych, liczba wzrasta nawet do 2 milionów i wciąż rośnie. Według wstępnych szacunków ratusza, stolica może mieć niebawem aż 3 miliony mieszkańców.

Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w najbliższych latach możemy mieć do czynienia z gwałtownym spadkiem liczby ludności w Polsce. Będzie to skutek przede wszystkim odkładania przez młodych ludzi decyzji o założeniu rodziny. Do 2035 r. liczba mieszkańców naszego państwa ma skurczyć się z dzisiejszych 38,4 mln do 36 mln. Jednak te prognozy zmian demograficznych zupełnie inaczej przedstawiają się w Warszawie, gdzie w tej chwili mieszka ok. 1 730 000 ludzi, co stanowi 4,4 proc. całej populacji w Polsce.

Jeszcze więcej warszawiaków

Ze statystyk GUS wynika, że mieszkańców Warszawy wciąż będzie przybywać - w 2025 r. w stolicy będzie mieszkać ok. 1 818 000 ludzi, a w 2035 - 1 840 000, o sto tysięcy więcej niż teraz. Ratusz miasta, na podstawie powierzchni terenów przeznaczonych pod zabudowę w studium zagospodarowania miasta także obliczył, że docelowo w stolicy zamieszka 3 mln osób.

To jedyne miasto w Polsce, które nie podlega wyludnieniu. Za sprawą większej liczby miejsc pracy, lepszych wynagrodzeń i możliwości, jakie oferuje miasto, do stolicy wciąż przyjeżdżają nowi ludzie. - To wymaga powstawania kolejnych mieszkań. W ostatnim ćwierćwieczu powstało ich w Warszawie ok. 250 tys. - mówił podczas czerwcowej konferencji Warsaw Days wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy Reas, zajmującej się analizami rynku mieszkaniowego oszacował główne kierunki rozwoju inwestycji w tym sektorze. Stwierdził, że nowe mieszkania powstaną przede wszystkim w dzielnicach: Tarchomin, Zielona Białołęka, Łuk Siekierkowski, Julianów w południowym Wawrze, Żoliborz Poprzemysłowy, Chrzanów na zachodnich obrzeżach Bemowa, Odolany na Woli, Służewiec oraz Miasteczko Wilanów.

Władze miasta również zapowiedziały że do końca 2017 r. zbudują w sumie 733 nowe mieszkania komunalne. W ciągu kolejnych siedmiu lat dojdzie jeszcze ok. 3 tys. kolejnych.

Niezameldowani

Trudno oszacować, ile niezameldowanych osób żyje w stolicy. Analitycy z Biura Planowania Regionalnego w 2014 roku przyznali: "W Warszawie zamieszkuje co najmniej 118 tys. osób więcej, niż wykazują to rejestry, a prawdopodobnie, według alternatywnych szacunków, liczba ta może wynieść nawet 221 tys.". Swoje prognozy na zlecenie ratusza przedstawiła w 2011 roku również firma Transprojekt Gdański. Specjaliści oszacowali wówczas, że w 2015 r. realna liczba mieszkańców miasta miałaby przekroczyć 2 mln, w 2025 r. - 2,2 mln, a w 2035 r. osiągnąć 2,4 mln ludzi, co stanowi 6,6 proc. ludności całego kraju. - Wraz z niezameldowanymi mieszkańcami, w Warszawie jest teraz nie 1,7 mln, a 2,2 mln ludzi - podkreślał podczas konferencji Jacek Wojciechowicz.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)