Trwa ładowanie...

Warszawa: zamyka się ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w szpitalu klinicznym w stolicy. Lekarze nie wytrzymali psychicznie

Warszawa: ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w szpitalu klinicznym w Warszawie zostanie zamknięty. Lekarze nie wytrzymywali psychicznie, a opieki psychiatrycznej potrzebuje coraz więcej dzieci.
Share
Warszawa: zamyka się ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w szpitalu klinicznym w stolicy. Powodem brak lekarzy
Warszawa: zamyka się ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w szpitalu klinicznym w stolicy. Powodem brak lekarzyŹródło: iStock.com
d3q81qs

Warszawa – zamyka się ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci

Według informacji podanych przez „Gazetę Wyborczą”, w poniedziałek, 1 kwietnia zostanie zamknięty oddział psychiatryczny dla dzieci w szpitalu klinicznym przy al. Żwirki i Wigury, w Warszawie. Sytuacja jest szczególnie niepokojąca, zważywszy na fakt, że jak wynika z raportu fundacji „Dajemy dzieciom siłę”, aż 72% nastolatków doświadczyło przemocy ze strony rówieśników i bliskich. Istnieje prawdopodobieństwo, że były także narażone na kontakty seksualne, które odbiły się na ich psychice. Ponadto 7% młodych osób ma za sobą próbę samobójczą. Niezbędna do walki z zaistniałym zjawiskiem jest profesjonalna opieka psychiatryczna, o którą coraz trudniej.

Warszawa bez oddziału psychiatrycznego dla najmłodszych – lekarze nie wytrzymali psychicznie

Przypominamy, że zatrudnieni w szpitalu klinicznym w Warszawie lekarze, z pracy zrezygnowali w grudniu 2018, ale ich koniec wypowiedzenia mija wraz z końcem marca 2019. Szpital wypowiedział już umowę z NFZ na świadczenie pomocy psychiatrycznej dla dzieci. W swojej wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej”, dyrektor szpitala, Robert Krawczyk, oznajmił, że rezygnacja lekarzy nie jest spowodowana kwestią zarobków. Psychiatrzy sami nie wytrzymywali zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a wycena świadczeń psychiatrii przez NFZ jest zbyt niska. Młodzi pacjenci potrzebowali stałej opieki, a w ciągu trwającego 24 godziny dyżuru, lekarze byli w stanie zająć się najwyżej trzema przypadkami. Zapotrzebowanie jest niestety dużo większe. Wiadomo, że w kwietniu zniknie 20 łóżek dla dzieci z problemami psychicznymi i chociaż pozostanie 28 miejscu w Instytucie Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieckiego, w tamtej placówce leczy się jedynie młodzież powyżej 15. roku życia.

Najbliższy dla Warszawy oddział dla najmłodszych z 32 łóżkami znajduje się w Józefowie, w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii.

d3q81qs

Podziel się opinią

Share
d3q81qs
d3q81qs
Więcej tematów