Trwa ładowanie...

Warszawa wydzielona z Mazowsza? Podział województwa coraz bliżej

Jeszcze w lipcu do Sejmu ma wpłynąć ustawa o podziale dotychczasowego województwa mazowieckiego na dwie części: województwo warszawskie i mazowieckie. A na jesieni mają się się odbyć wybory władz do tych nowych jednostek terytorialnych.

Share
Warszawa wydzielona z Mazowsza? Podział województwa coraz bliżejŹródło: PAP
ds1cyg4

O tym, że Prawo i Sprawiedliwość kończy pracę nad projektem ustawy dzielącej województwo mazowieckie, napisał środę "Dziennik Gazeta Prawna". W rezultacie miałoby powstać jedno województwo składające się z Warszawy i otaczających ją powiatów (tzw. obwarzanka), a drugie z reszty obecnego województwa mazowieckiego.

Projekt takiej ustawy miałby jeszcze wpłynąć do Sejmu jeszcze w lipcu, a w sierpniu miałoby dość do jej przegłosowania.

- Bierzemy pod uwagę, że ustawa odczeka w Senacie 30 dni, więc Sejm zająłby się jego poprawkami na początku września. tak, by w listopadzie mogły się odbyć wybory - przekonuje "DGP" informator z PiS.

ds1cyg4

Takie rozwiązanie nie jest nowym pomysłem. Zapowiadał je jeszcze prezes tej partii Jarosław Kaczyński podczas kampanii parlamentarnej w 2019 r. Teraz procedura wprowadzenie go w życie znacznie przyspieszyła.

- Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021‒2027 - Informuje czołowy polityk PiS, cytowany przez "DGP".

Istotną różnicą w stosunku do wcześniejszego pomysłu jest to, że obecny projekt nie zakłada okresu przejściowego, jeśli chodzi o zarządzanie nowymi województwami. Wcześniej do czasu kolejnych wyborów samorządowych marszałkiem nowego województwa warszawskiego miał zostać prezydent Warszawy, zaś rada miejska zostałaby automatycznie przekształcona w sejmik wojewódzki. Obecnie mówi się o tym, że od razu na jesieni odbędą się wybory samorządowe w tych dwóch nowo powstałych województwach.

Zobacz też: Będzie nowa odsłona programu Mieszkanie+. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-gowin-6030162542604929c">Jarosław Gowin</a> przybliżył datę

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ds1cyg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds1cyg4
ds1cyg4
Więcej tematów