Trwa ładowanie...
d4cnl0k

Warszawa uczci X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Złożeniem wieńców i apelem pamięci pod Pomnikiem Bohaterów Getta oraz zapaleniem w oknach domów świec symbolizujących pamięć o ofiarach Zagłady stolica uczci X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Więźniowie obozu KL Auschwitz-Birkenau - zdjęcie archiwalne
Więźniowie obozu KL Auschwitz-Birkenau - zdjęcie archiwalne (PAP, Fot: Reprodukcja)
d4cnl0k

Uroczystości, które honorowym patronatem objęła prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, rozpoczną się po południu pod stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz organizacji społecznych i religijnych złożą wieńce pod pomnikiem dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli, połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów.

Podczas uroczystości zaplanowano również uroczysty apel pamięci, podczas którego będą odczytywane imiona ofiar, które zginęły w czasie Holokaustu. Każda z przybyłych osób będzie mogła się włączyć w tę formę hołdu. Przedstawiciele Fundacji Shalom apelują także, aby o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

- Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godz. 18 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości - wzywa Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, współorganizującej obchody wspólnie m.in. ze stołecznym Ratuszem.

d4cnl0k

Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja zwróciła się do władz kościelnych w całej Polsce z apelem o jej rozpowszechnienie. Władze Kościoła katolickiego oraz innych wyznań podkreśliły poparcie dla akcji i wezwały wiernych do włączenia się w nią poprzez zapalenie w oknach świec.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu można uczcić również zapalając Światło Pamięci w internecie. Wystarczy odwiedzić stronę Fundacji Shalom na Facebooku i udostępnić na swoim profilu zamieszczone tam zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę.

Stołeczne obchody zakończy wieczorny spektakl "Mur" poświęcony postaci Ireny Sendlerowej, w reż. Macieja Wojtyszki w Teatrze Żydowskim. Na przedstawienie złoży się cykl epizodów ukazujących jak wielkie ryzyko podejmowała bohaterka ratując dzieci żydowskie z warszawskiego getta.

W godz. 12-18 na ulice miasta wyjedzie także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza-Filtrowa-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-al. Jana Pawła II-Popiełuszki-Metro Marymont- Popiełuszki-al. Jana Pawła II-Okopowa-Towarowa-pl. Zawiszy-pl. Narutowicza.

d4cnl0k

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku.

Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około sześć milionów, z czego prawie trzy miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

Niemcy mordowali ludność żydowską m.in. w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ok. 960 tys. Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.

d4cnl0k

Podziel się opinią

Share
d4cnl0k
d4cnl0k
Więcej tematów