Trwa ładowanie...

Warszawa. Moda na kreatywność. Z szacunku do planety

Kto jeszcze dziś pamięta punkty repasacji pończoch lub napełniania długopisów? Takie usługi wydają się absurdalne. A jednak wtedy, gdy w biedzie i niedostatku zaopatrzenia poprzednie generacje Polaków z nich korzystały, żyły - zupełnie nieświadomie - w zgodzie z najnowszymi trendami zrównoważonego rozwoju.

Warszawa. Ciekawa wystawa w Dzielnicy Wisła. To upcyklingowa moda według wizji projektanta Jacoba BuczynskiegoWarszawa. Ciekawa wystawa w Dzielnicy Wisła. To upcyklingowa moda według wizji projektanta Jacoba Buczynskiego
d30tnf2
d30tnf2

Kilku refleksji na ten temat dostarczyć może wystawa w Dzielnicy Wisła. Na bulwarze gen. George'a Smitha Pattona zobaczyć można kreacje zaprojektowane przez Jackoba Buczynskiego.

To twórca, który o punktach repasacji pończoch pamięta. Nawet jeśli nie widział na własne oczy pań wykonujących swoją pracę przy stoliczkach w kącikach sklepów, a polegającą na "podnoszeniu oczek", czyli mozolnym łapaniu przerwanych pończochowych ściegów.

Fotografię takiego punktu, jednego z działających w wielu sklepach uspołecznionego handlu w latach 60-70., zamieścił kreator mody na swoim blogu.

Warszawa. Moda na kreatywność. Z szacunku do planety. Zobacz barwną wystawę w Dzielnicy Wisła

Zwrócił też uwagę na kluczowe słowo: "sustainability". I zastanawia się, czy zrównoważony rozwój to nowy slogan, mającym na celu przyciągnięcie konsumenta, zapomniany trend, zakorzenionym w nas od tysięcy lat.

d30tnf2

"Dziś projektanci coraz częściej komunikują światu, jak ograniczają ślad węglowy podczas produkcji ubrań, zapewniają klientów o poszanowaniu środowiska, skracają łańcuch dostaw, przetwarzają, tak jak moja marka, ubrania z drugiej ręki oraz dbają o swoich pracowników zapewniając im godne warunki pracy" - zwraca uwagę Jacob Buczynski.

I pokazuje wyraźnie, że naprawianie i przetwarzanie ubrań to nie taka nowość, bo patchworkowy styl panował już w starożytnym Egipcie i w Japonii w epoce Edo. Projektant proponuje więc cofnąć się o krok, aby pójść o dwa do przodu, wrócić do praktyk naprawiania, przerabiania, ponownego używania znoszonych ubrań.

Przerobione kreacje będą przyjazne dla środowiska, a przy okazji posiadać będą wyjątkowy walor. Będą niepowtarzalne nawet wtedy, gdy początkiem ich życia była fabryka, produkująca masowe, identyczne sztuki odzieży, które trafią do setek tysięcy sieciówek na całym świecie.

Jak może wyglądać nowoczesna moda, która jest jednocześnie i postępowa, i sięgająca do najlepszych tradycji, zobaczyć nad Wisłą, w ramach zdarzeń Dzielnicy Wisła. Eksponowane tam prace Buczynskiego inspirują i zachęcają do własnych prób.

Sensacja archeologiczna w kościele w Krasnymstawie. Przypadkowe odkrycie z XVIII w.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30tnf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30tnf2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj