Warszawa: międzynarodowa konferencja o terroryzmie
We wtorek w Warszawie odbędzie się konferencja prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Celem spotkania - zwołanego z inicjatywy Aleksandra Kwaśniewskiego - jest omówienie współpracy tych krajów i ich instytucji - także cywilnych - w zwalczaniu terroryzmu.
05.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali prezydenci: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Jugosławii, Ukrainy i Macedonii.
W roli obserwatorów zaproszono przedstawicieli USA, Rosji, Białorusi i Turcji oraz przedstawicieli ONZ, OBWE, NATO i Unii Europejskiej.
USA reprezentować będzie koordynator ds. walki z terroryzmem w Departamencie Stanu Francis Tayler, a Rosję - sekretarz Rady Bezpieczeństwa Władimir Ruszajło.
Według szefa BBN Marka Siwca, celem konferencji jest pokazanie pewnej praktycznej drogi postępowania w sytuacji, w jakiej znalazł się świat po zamachach terrorystycznych 11 września w USA. Chodzi m.in. o uszczelnienie przepływu ludzi, informacji i pieniędzy, które mogą być przeznaczone na działalność terrorystyczną.
W trakcie konferencji ma zostać przyjęta deklaracja polityczna oraz plan działania, czyli lista wyzwań, którym przeciwstawienie się ma być - jak mówił Siwiec - obowiązkiem krajów uczestniczących w konferencji.
Uczestnicy konferencji, za pośrednictwem telemostu, odbędą rozmowę z prezydentem USA Georgem W. Bush`em. W kaplicy Pałacu Prezydenckiego odsłonią tablicę upamiętniającą ofiary zamachu 11 września.
W przeddzień konferencji prezydent Kwaśniewski rozmawiał z przywódcami kilku państw na temat zwalczania terroryzmu.
Walka z terroryzmem powinna być prowadzona zarówno w ujęciu globalnym, jak regionalnym i narodowym - powiedział podczas spotkania dyrektor generalny biura ONZ w Genewie i wiceprzewodniczący ONZ - Władymir Petrovski. Według niego, warszawska konferencja pozwali podjąć zharmonizowane działania dyplomatyczne oraz rozwiązania zgodne z prawem międzynarodowym i tym, co zostało spisane w Karcie ONZ.
Petrovski zwrócił uwagę, że konferencja ta odbędzie się tuż przed rozpoczynającym się w sobotę posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jego zdaniem, spotkanie warszawskie będzie stanowiło istotny wkład do dyskusji Zgromadzenia.
Pokażemy w Warszawie, że reprezentujemy tę część Europy, która potrafi w ważnych kwestiach mówić jednym głosem. Dlatego powinniśmy być traktowani jako poważny partner - powiedziała prezydent Łotwy, Vaira Vike-Freiberga. Dodała, że jej kraj podejmie działania zmierzające do ściślejszej kontroli przepływu finansów i transakcji bankowych. Łotwa będzie także zmierzała do uszczelnienia granic, tak, aby uniemożliwić nielegalny przepływ niebezpiecznych substancji chemicznych i biologicznych. (mk)