Trwa ładowanie...

Warszawa. Awaria w oczyszczalni "Czajka". Mateusz Morawiecki zwołał sztab kryzysowy

Mateusz Morawiecki zwołał sztab kryzysowy ws. awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie - podał szef KPRM Michał Dworczyk. O godzinie 19 ma pojawić się szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Share
Awaria w oczyszczalni "Czajka". Mateusz Morawiecki zwołał sztab kryzysowy
Awaria w oczyszczalni "Czajka". Mateusz Morawiecki zwołał sztab kryzysowyŹródło: East News
d3pcied

- Rząd chce pomagać i proponujemy pomoc w związku z katastrofą ekologiczną: wyciekami ścieków do Wisły. Dziś o 19 premier Mateusz Morawiecki zwołał sztab kryzysowy. Ta katastrofa nie dotyczy tylko mieszańców Warszawy, ale też innych miejscowości na północ od Warszawy - powiedział Dworczyk w rozmowie z dziennikarzami.

Zwrócił się również z apelem do Rafała Trzaskowskiego i Grzegorza Schetyny "o elementarną przyzwoitość". - Rząd chce pomagać, proponujemy pomoc i namawiamy żeby nie odtrącać tej wyciągniętej ręki tylko dlatego, że wyciąga ją rząd PiS - dodał Michał Dworczyk.

Wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak zaoferował pomoc wojska. "Prezydent Trzaskowski stwierdził,że pomoc Wojska w związku z katastrofą ekologiczną nie jest potrzebna. To dowód ignorancji i braku szacunku dla ludzi. Zagrożeni są nie tylko Warszawiacy ale też mieszkańcy Mazowsza, Kujaw i Pomorza. Proszę nie przeszkadzać tym, którzy chcą pomóc!" - napisał minister w sieci.

Zobacz także: Największy park wodny w Europie powstaje w Polsce. Wiemy więcej o cenach biletów

"Uwaga pracodawcy! Możliwość alarmowego powołania żołnierzy WOT w ciągu najbliższych 24 godzin z Mazowsza, Kujaw i Pomorza" - napisał na Twitterze Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Awaria w Warszawa. Rafał Trzaskowski komentuje

- Już wiemy, że nie da się naprawić sytuacji szybko. Będziemy w ciągu kilku dni wiedzieli, jak długo może to potrwać. Szukamy innych, innowacyjnych rozwiązań - mówił w czwartek Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy powiedział, że jest za wcześnie, by mówić o przyczynach awarii.

Ostro wypowiedział się na temat krytyki ze strony PiS. Stwierdził, że bardzo się dziwi takiemu zachowaniu i manipulowaniu faktami. - Dziękuję za profesjonalne zachowanie służb. Ale nie rozumiem, co się dzieje w polityce. Na świecie służby i politycy w czasie katastrofy współpracują, choć potem oczywiście przychodzi czas na stawianie pytań - mówił.

d3pcied

Awaria oczyszczalni "Czajka". Ścieki płyną do Wisły

We wtorek zepsuł się rurociąg przesyłowy w oczyszczalni "Czajka". Wówczas zadziałał zapasowy kolektor. Gdy przestał działać drugi rurociąg, w środę rano doszło do kontrolowanego zrzutu ścieków do Wisły. Szacuje się, że w Wiśle pojawi się 260 tys. metrów sześciennych nieczystości.

Ścieki pojawiły się przy moście Północnym na wysokości ulicy Farysa na warszawskich Bielanach. Jak wynika z relacji świadków, na rzece unosi się gęsta, żółtawa ciecz. Roznosi się również nieprzyjemny zapach. Sprawę badają służby, ratusz powołał sztab kryzysowy, a prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo ws. katastrofy, jak również możliwego niedopełnienia obowiązków.

Tagujcie swoje materiały hasztagiem#bezpieczniWPolsce i razem z nami informujcie o niebezpiecznych sytuacjach. Wysyłajcie swoje zdjęcia i nagrania na adres dziejesie.wp.pl bądź nasz profil na Facebooku WP Dziejesie.

d3pcied

Podziel się opinią

Share
d3pcied
d3pcied
Więcej tematów