Trwa ładowanie...

Awaria w Warszawie. Mariusz Błaszczak oferuje pomoc. "Wojsko Polskie jest gotowe"

Warszawa. Do Wisły wpływają ścieki po awarii oczyszczalni "Czajka". Tymczasem szef MON Mariusz Błaszczak zaoferował pomoc wojska. "Żołnierze mogą dystrybuować pitną wodę i badać poziom skażenia" - napisał w sieci.

Share
Awaria w Warszawie. Mariusz Błaszczak oferuje pomoc. "Wojsko Polskie jest gotowe"Źródło: East News
d26lp56

Jak tłumaczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rurociąg przesyłowy w oczyszczalni "Czajka" zepsuł się we wtorek. Wówczas zadziałał zapasowy kolektor. Gdy przestał działać drugi rurociąg, w środę rano doszło do zrzutu ścieków do Wisły. "Wtedy niezwłocznie powiadomiono służby i opinię publiczną" - napisał wieczorem Trzaskowski na Twitterze.

Ścieki pojawiły się przy moście Północnym na wysokości ulicy Farysa na warszawskich Bielanach. Jak wynika z relacji świadków, na rzece unosi się gęsta, żółtawa ciecz. Roznosi się również nieprzyjemny zapach. Sprawę badają służby, ratusz powołał sztab kryzysowy, a prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo ws. katastrofy, jak również możliwego niedopełnienia obowiązków. Teraz głos zabrał minister Mariusz Błaszczak.

"Wojsko Polskie jest gotowe, aby pomóc w walce ze skutkami skażenia Wisły przez warszawskie ścieki" - czytamy we wpisie szefa resortu obrony na Twitterze. Podkreślił, że pozostaje w kontakcie z wojewodami.

Zobacz także: Największy park wodny w Europie powstaje w Polsce. Wiemy więcej o cenach biletów

Szacuje się, że zrzut nieczystości w związku z awarią w oczyszczalni "Czajka" to 260 tys. metrów sześciennych. - Jest to niezwykle groźne zjawisko, katastrofa ekologiczna, ale też wielkie niebezpieczeństwo, jeśli chodzi o zdrowie i życie mieszkańców, nie mówiąc już o potężnych szkodach środowiskowych - stwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Tagujcie swoje materiały hasztagiem#bezpieczniWPolsce i razem z nami informujcie o niebezpiecznych sytuacjach. Wysyłajcie swoje zdjęcia i nagrania na adres dziejesie.wp.pl bądź nasz profil na Facebooku WP Dziejesie.

d26lp56
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26lp56
Więcej tematów