Waloryzacja 500 plus. Wiceminister finansów wyjaśnia
Temat waloryzacji świadczenia z programu Rodzina 500 plus powraca w opinii publicznej jak boomerang. Rząd, jak i politycy partii opozycyjnych wypowiadają się w sprawie ewentualnej waloryzacji wysokości dodatku, który ze względu na wysoką inflację stracił niemal 40 procent swojej wartości. Czy 500 plus zostanie podwyższone? Wiceminister Artur Soboń rozwiał wątpliwości.
500 plus to jeden ze sztandarowych programów rządu. Świadczenie jest wypłacane od 2016 roku. Obecnie mogą je pobierać wszyscy rodzice - aż do osiągnięcia przez ich dzieci pełnoletności.
Waloryzacja 500+. "Mogę powiedzieć na 100 procent"
O przyszłość 500 plus został zapytany na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń. - Mogę powiedzieć na 100 procent, że nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniem. Wprowadziliśmy cały szereg rozwiązań, które wspierają rodziny, uzupełniając także program 500 plus. To w praktyce oznacza, że w 2023 r. środki skierowane do rodzin to blisko 87 mld zł w budżecie państwa- wyjaśnił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Waloryzacja 500 plus? Reakcja Borysa Budki
To nie jedyny głos z rządu na temat przyszłości świadczenia oraz ewentualnej możliwości podniesienia jego wysokości. O programie 500 plus mówił także rzecznik rządu Piotr Müller. - Program 500 plus powstał w 2016 roku, najpierw w wersji, którą zapowiadaliśmy, czyli od drugiego dziecka. Natomiast w 2019 roku przyjęliśmy powszechny program od pierwszego dziecka. W związku z tym ten program zwiększył się o wiele miliardów złotych. To była de facto duża waloryzacja tego świadczenia, ponieważ wszystkie rodziny, które miały dwójkę, trójkę, czwórkę dzieci, zaczęły otrzymywać dodatkowe 500 złotych na pierwsze dziecko - wyjaśnił podczas konferencji prasowej.
500 plus. Jak otrzymać świadczenie?
Program Rodzina 500 plus jest skierowany do rodziców i opiekunów dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Co ważne, to jedyny warunek, który trzeba spełnić, by otrzymać dodatek - ten jest przyznawany niezależnie od osiąganych przez rodzinę dochodów.
Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty można przesłać wyłącznie za pośrednictwem internetu - ZUS umożliwia dokonanie tego za pośrednictwem czterech kanałów:
- aplikacji mZUS
- Platformy Usług Internetowych
- PUE ZUS
- portalu Emp@tia
- bankowości elektronicznej.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, aż 39,5 procent badanych uważa, że wysokość 500 plus powinna zostać utrzymana na obecnym poziomie. Podobny odsetek ankietowanych opowiedziało się za podniesieniem wysokości dodatku - tę opcję wskazało 39,2 proc. respondentów.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.