Walka o Siewierodonieck. "Rosjanie kontrolują większą część"
Wojska rosyjskie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka, ale ze względu na oddziały ukraińskie ukrywające się w bunkrach na terenie zakładów Azot, muszą tam pozostać, co uniemożliwia skierowanie ich gdzie indziej - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
15.06.2022 11:43
"Po ponad miesiącu ciężkich walk siły rosyjskie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka. Rosyjska taktyka wojny miejskiej, polegająca na intensywnym użyciu artylerii, spowodowała duże straty uboczne w całym mieście. Oddziały ukraińskich sił zbrojnych wraz z kilkuset cywilami schroniły się w podziemnych bunkrach na terenie zakładów chemicznych Azot w strefie przemysłowej miasta" - przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
"Siły rosyjskie prawdopodobnie pozostaną w Azocie i okolicach, dopóki ukraińscy bojownicy będą przebywali pod ziemią. To prawdopodobnie tymczasowo uniemożliwi Rosji ponowne skierowanie tych jednostek do działań w innych miejscach. Jest bardzo mało prawdopodobne, by podczas pierwotnego planowania inwazji Rosja spodziewała się tak silnego oporu lub tak powolnego, wyniszczającego konfliktu" - podkreślił brytyjski wywiad.
Obrońcy dostali "propozycję". Mają się poddać
W schronach pod zakładami chemicznymi Azot w Siewierodoniecku ukrywa się 540-560 osób - poinformował we wtorek rano szef miejskich władz Ołeksandr Striuk. Im oraz ukraińskim żołnierzom, którzy tam się znajdują, resort obrony Rosji przedstawił ultimatum. Cywile mogą się w środę ewakuować korytarzem humanitarnym, a żołnierze mogą się poddać, by ratować życie.
"Kierując się humanitarnymi zasadami, Siły Zbrojne Rosji i formacje Ługańskiej Republiki Ludowej są gotowe do przeprowadzenia operacji humanitarnej mającej na celu ewakuację ludności cywilnej. W tym celu od 08:00 czasu moskiewskiego do 20:00 czasu moskiewskiego 15 czerwca otwiera się korytarz humanitarny w kierunku północnym do miasta Swatowe w Ługańskiej Republice Ludowej" - informuje rosyjska agencja Interfax, powołując się na resort obrony.
Białą flagę, na znak złożenia broni, mają wywiesić ukraińscy żołnierze, broniący zakładów Azot. "Federacja Rosyjska gwarantuje im zachowanie życia i przestrzeganie wszystkich norm Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, jak to miało miejsce w przypadku tych, którzy wcześniej poddali się w Mariupolu" - głosi cytowane przez Interfax oświadczenie rosyjskiego resortu obrony.