Trwa ładowanie...
dlisr38
wielka brytania
06-10-2004 00:15

Walia zniknęła z mapy Europy

Walia - jedna z czterech części Zjednoczonego
Królestwa - zniknęła z mapy umieszczonej na okładce prestiżowego
kompendium statystycznego, opracowanego przez europejskie biuro
statystyczne Eurostat. Publikacja kosztuje 50 euro.

dlisr38
dlisr38

Linia przebiegająca od Chester na północy do rozlewiska rzeki Severn na południu, odpowiadająca z grubsza granicy Anglii z Walią, występuje na mapie, ale na zachód od niej zamiast księstwa Walii jest powiększone Morze Irlandzkie i Irlandia.

Niedopatrzenie wywołało w brytyjskich mediach spore rozbawienie, tym bardziej że przed kilkoma dniami Eurostat tłumaczył się, dlaczego nieprawidłowo obliczył najważniejsze dane makroekonomiczne Grecji, uznając, że kraj ten kwalifikuje się do eurostrefy. Wcześniej z niektórych eurobanknotów zniknęła część wysp na Morzu Śródziemnym, łącznie z Maltą.

Glenys Kinnock, posłanka do Parlamentu Europejskiego, która pochodzi z Walii, wyraziła nadzieję, że po tej wpadce Bruksela nabierze pewności co do tego, że Walia rzeczywiście istnieje, i nie powtórzy błędu.

Zdaniem Rhodriego Morgana, pierwszego ministra autonomicznych władz Walii, nie jest ważne miejsce na mapie, lecz regularna wypłata środków z unijnej kasy. Walia kwalifikuje się do funduszy strukturalnych i innych unijnych subsydiów i z tego powodu Walijczycy są o wiele bardziej pozytywnie nastawieni do Brukseli niż Anglicy.

dlisr38

Lider partii konserwatywnej Michael Howard, który urodził się w Walii, zażartował na konferencji partyjnej, mówiąc: Wszyscy wiedzą, że dzielą mnie z Brukselą różnice zdań, ale żeby zaraz moje dawne rodzinne strony usuwać z mapy? Tym razem sprawy zaszły o wiele za daleko.

Liderka nacjonalistycznej partii walijskiej Plaid Cymru, Jill Evans, zamierza napisać do Brukseli z prośbą o wyjaśnienie. Robimy, co możemy, by Walia była mocno obecna ma mapie Europy, i zależy nam na tym, by nie dochodziło do podobnych incydentów - oświadczyła.

Z kolei liberalny walijski poseł Lembit Opik oświadczył: Można sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby na mapie Europy zabrakło Anglii lub Belgii. Tego rodzaju pomyłki utrudniają proeuropejczykom, do których się zaliczam, przekonanie eurosceptyków o zaletach integracji.

W swoich oficjalnych wypowiedziach Bruksela zapewnia, że pomyłka nie była celowa. Nikt dokładnie nie wie, jak do niej doszło.

Andrzej Świdlicki

dlisr38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlisr38
Więcej tematów