Wałbrzych wraz z największymi miastami świata poszuka rozwiązań problemów klimatycznych
W najbliższy czwartek w Wałbrzychu, jako jednym z 14 miast na świecie, odbędzie się akcja "Climathon". Przez 24 godziny uczestnicy wydarzenia będą zastanawiać się nad odnawialnymi źródłami energii.
17.06.2015 13:57
"Climathon" to międzynarodowa akcja organizowana przez Climate - KIC. Opiera się ona na pomyśle tzw. hackatonów, czyli trwających najczęściej 24 godziny wydarzeń, spotkań, podczas których ich uczestnicy mają wypracować rozwiązania dla postawionego na wstępie problemu. Czwartkowy "Climathon" poświęcony będzie tematyce odnawialnych źródeł energii.
Projekt odbędzie się w 14 miastach świata, w tym Londynie, Helsinkach, Rio de Janeiro czy Kopenhadze. Polska będzie reprezentowana przez dolnośląski Wałbrzych. Forma "Climathonu" jest otwarta.
- W akcji mogą wziąć udział mieszkańcy Wałbrzycha, lokalne organizacje, urzędnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele mediów oraz wszyscy, którym zależy na zmianach w mieście. Im większe zaangażowanie różnych grup, tym większa efektywność i ciekawsze pomysły. Praca nad rozwiązaniami odbywać się będzie w 2-5 osobowych grupach, które będą mogły liczyć na pomoc mentorów, ekspertów i dostęp do wiedzy, którą zapewnią organizatorzy - tłumaczy Hanna Domagała z Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
Tematem przewodnim, nad którym będą zastanawiać się uczestnicy, będą odnawialne źródła energii, a głównie zainteresowanie ich wykorzystaniem lokalnej społeczności, zaangażowanie jej w działania prosumenckie, a także zwiększenie aktywności mieszkańców miasta we wdrażanie odnawialnych źródeł energii w domach oraz zakładach.
"Climathon" odbędzie się w wałbrzyskiej Starej Kopalni, w Sali Multimedialnej. Rozpocznie się o godzinie 10.00 w czwartek i potrwa do godz. 10.00 w piątek, 19 czerwca. Podczas tych 24 godzin oprócz przysłowiowej burzy mózgów w zespołach, odbywać się będą warsztaty poświęcone tematyce odnawialnych źródeł energii oraz prezentacje. Rano w piątek każda z grup będzie musiała przedstawić wypracowane przez siebie koncepcje.
Najlepsze i najbardziej innowacyjne pomysły będą przez kolejne pięć miesięcy dopracowywane, aby zaprezentować jest w grudniu na międzynarodowej konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu. Efekty wałbrzyskiego „Climathonu” nie pozostaną jednak tylko „na papierze”, ponieważ miasto zdecydowało, że będzie rozwijać wybrane przez jury rozwiązanie.
Udział w „Climathonie” jest bezpłatny i może wziąć w nim udział każdy, kto wcześniej zarejestruje się na stronie internetowej www.climate-kic.org/climathon, a w czwartkowy poranek pojawi się w Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .