Trwa ładowanie...
d2gn0up

Wakacyjna lekcja historii z tajnej broni Hitlera

W Świnoujściu otwarto wystawę pokazująca dzieje rozpracowania tajnej broni Hitlera - donosi "Rzeczpospolita".

d2gn0up
d2gn0up

W zabytkowym Forcie Gerharda w Świnoujściu wystawiono oryginalne elementy niemieckich pocisków rakietowych V-1 i V-2. Produkcja broni było jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic III Rzeszy. Świat dowiedział się o niej dzięki wywiadowi Armii Krajowej.

- Ten sukces Polskiego Państwa Podziemnego to niezwykle fascynująca i ciągle mało znana historia, która miała dla zwycięstwa nad Niemcami nie mniejszą wagę, niż rozszyfrowanie Enigmy przez polskich kryptologów - mówi kurator wystawy Piotr Piwowarczyk.

Idea organizacji wystawy zrodziła się jako swoista odpowiedź na niemieckie podejście do historii. - W niemieckim Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemnde próbuje się wmówić zwiedzającym, że produkcja V-1 i V-2 była początkiem podboju kosmosu, a nie sposobem zabijania ludzi na masową skalę - tłumaczy Piwowarczyk.

Na wystawie przedstawiono historię powstania broni, skutki jej użycia i pracę polskiego podziemia nad jej rozpracowaniem. Po raz pierwszy w Polsce w jednym miejscu pokazywane są części niemieckich pocisków ściągnięte z muzeów w Krakowie, Bydgoszczy i z niemieckiego Peenemnde.

d2gn0up
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gn0up
Więcej tematów