Wagner: wzrost PKB zbyt optymistyczny
Według Marka Wagnera z SLD prognoza wzrostu PBK zarówno na 2001 rok i 2002 rok przyjęta przez rząd we wtorek jest zbyt optymistyczna. Wagner uważa, że nadal nie rozwiązany pozostał problem niedoboru budżetowego w przyszłym roku.
Rząd przyjął we wtorek prognozę przyszłorocznego wzrostu produktu krajowego brutto na poziomie 2,5-3,0%. Według rządu w 2001 roku PKB wzrośnie o 2,3-2,5%.
Jest to kolejne przybliżenie do założeń makroekonomicznych, które mogłyby już się znaleźć w ustawie budżetowej. Jeśli chodzi o wzrost PKB, to nastąpił wyraźny optymizm, bo wcześniej szacowany był on między 1,7-2,9%, a teraz jest między 2,5-3,0% PKB - powiedział Wagner.
Moim zdaniem wydaje się to być pobożnym życzeniem, bo nie ma żadnych oznak, że nastąpi takie ożywienie gospodarcze w przyszłym roku, biorąc pod uwagę bieżący stan gospodarki - dodał.
Wydaje mi się, że nie ma w tej chwili oznak, że prognozowany przez wicepremiera Steinhoffa wzrost gospodarczy będzie faktycznie - powiedział Wagner.
Prognoza rządu różni się od propozycji poprzedniego ministra finansów, który szacował w projekcie założeń do projektu budżetu na 2002 rok wzrost PKB na poziomie 1,7-2,9%.
Wcześniej rząd prognozował wzrost PKB w 2001 rok na około 2,0% PKB.
Wagner powiedział, że potwierdzenie przez rząd w założeniach do budżetu na 2002 rok wcześniejszej decyzji o deficycie budżetu na poziomie do 40 mld zł jest pozytywnym sygnałem.
Ale w dalszym ciągu pozostaje problem, co z pozostałą kwotą niedoboru, która również wynosi 40 mld zł, zrobić. Tego w założeniach nie ma, ale problem oczywiście jest - powiedział Wagner.
Wskaźnik inflacji założony na 2002 roku na poziomie 5,1-5,5% wobec 6,0% w 2001 roku jest w ocenie Wagnera "poprawny". (an)