ŚwiatWąglikowe listy - nieprzystosowane bakterie

Wąglikowe listy - nieprzystosowane bakterie

Listy zawierające bakterie wąglika, przesłane do telewizji amerykańskiej NBC i do Senatu, są napisane bardzo podobnym językiem. Oba noszą tę samą datę i zawierają groźby pod adresem Ameryki i Izraela. We wszystkich atakach użyto tej samej odmiany wąglika. Zdaniem specjalistów bakterie nie były przystosowane do celów militarnych.

19.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Pierwszy list, zaadresowany do dziennikarza NBC Toma Brokawa, brzmi: 9-11-01. To ciąg dalszy. Bierzcie teraz swoją penicylinę. Śmierć Ameryce. Śmierć Izraelowi. Allah jest wielki.

9-11-01. Nie możecie tego zatrzymać. Mamy bakterie wąglika. Teraz umrzecie. Boicie się? Śmierć Ameryce. Śmierć Izraelowi. Allah jest wielki - to tekst drugiego listu, przesłanego na adres przywódcy większości demokratycznej w Senacie Thomasa Daschle.

Listy napisane są podobnym charakterem pisma.

Pierwszy nosi pieczątkę Trenton (stan New Jersey), został wysłany 18 września i spowodował zakażenie wąglikiem sekretarki Toma Brokawa, 38-letniej Erin O'Connor, u której wystąpiła skórna forma choroby.

Drugi list, także z pieczątką tego samego urzędu pocztowego w Trenton, został wysłany 8 października. Spowodował zakażenie bakterią 31 osób w Senacie. U nikogo choroba nie wystąpiła.

Prowadzący śledztwo zwracają uwagę, że postawienie w dacie cyfry miesiąca przed dniem - 9-11-01 - jest typowo amerykańskie.

Natomiast Tom Ridge, szef nowo utworzonego w USA Urzędu Bezpieczeństwa Kraju, poinformował, że do ataków w Nowym Jorku, Waszyngtonie i na Florydzie użyto tej samej odmiany bakterii wąglika.

Ridge powiedział też, powołując się na wyniki badań, że użyte do ataków bioterrorystycznych bakterie nie były przystosowane do celów militarnych.

Tymczasem Indie zamierzają przyjść USA z pomocą i podarować leki przeciwko wąglikowi o wartości miliona dolarów.

Minister spraw zagranicznych Indii Jaswant Singh powiedział w piątek po posiedzeniu rządu poświęconemu sprawom bezpieczeństwa, że premier podjął decyzję o ofiarowaniu leku ciprofloxacin, ponieważ - jak się wydaje - w USA zabrakło antybiotyków w związku z paniką, jaka ogarnęła amerykańskie społeczeństwo.

Indie są czwartym na świecie największym producentem leków i już co najmniej dwie tamtejsze firmy farmaceutyczne zaproponowały Stanom Zjednoczonym dostawy leków przeciwko wąglikowi po niskich cenach. (ajg)

listywąglikusa
Zobacz także
Komentarze (0)