W życiu konsekrowanym naprzeciw zagrożeniom
Tegoroczne obchody święta Ofiarowania Pańskiego i 6. Światowego Dnia Życia Konsekrowanego mają zwrócić uwagę na rolę instytutów świeckich życia konsekrowanego. Instytuty te nie są zakonami habitowymi. Osoby należące do nich składają śluby czystości, posłuszeństwa Bogu i ubóstwa, ale prowadzą normalny tryb życia, mieszkają w swoich domach, pracują i uczestniczą w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym.
Rzecznik Episkopatu Polski, ojciec Adam Schutz powiedział, że instytuty świeckie są najmłodszą, bo liczącą nieco ponad 50 lat, formą życia konsekrowanego w Kościele. Ojciec Schulz dodał, że Bóg powołuje niektórych świeckich do pełniejszego życia zgodnego z radami ewangelicznymi, pozostawiając ich w świecie spraw i problemów człowieka świeckiego. Ludzie ci szukają pośród świata Boga i więzi z Nim - powiedział rzecznik Episkopatu. Od wewnątrz przemieniają świat i wcielają w życie Ewangelię.
Prymas Polski kard. Józef Glemp odprawił w sobotę mszę w intencji osób życia konsekrowanego. W uroczystości w warszawskiej archikatedrze uczestniczyli zakonnicy i siostry zakonne z całej archidiecezji, którzy odnowili śluby zakonne.
Prymas zaznaczył, że życie konsekrowane jest przykładem tego, że dzisiaj może kształtować się ideał wiary katolickiej nie w teorii, ale również w praktyce. Dzisiaj ofiarujemy nasze modlitwy za zgromadzenia zakonne, szczególnie te klauzulowe, aby przypomnieć, że (...) modlą się za wszystkich innych cały czas spędzając w jednym miejscu przez całe swoje życie - powiedział.
Nawiązując do święta Matki Bożej Gromnicznej prymas podkreślał tradycję tego święta, która utrwaliła się w kościele. Uroczystość Matki Bożej Gromnicznej kończy okres świąt Bożego Narodzenia i śpiewania kolęd. Matka Boża ofiarowując Dzieciątko w świątyni powierza w ten sposób Kościołowi największy skarb, jakim jest Jezus Chrystus - powiedział.
Metropolita lubelski abp Józef Życiński wezwał osoby konsekrowane do odważnego wyjścia naprzeciw problemom współczesnego świata i podjęcia dialogu międzykulturowego.
Abp Życiński spotkał się w sobotę z przedstawicielami zakonów i instytutów świeckich życia konsekrowanego z terenu lubelszczyzny. W archikatedrze lubelskiej przewodniczył mszy świętej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Metropolita lubelski powiedział w homilii, że na progu trzeciego tysiąclecia, kiedy ludzkość znajduje się na wielkim wirażu kulturowym, potrzeba odważnego wychodzenia naprzeciw współczesnym problemom i zagrożeniom. (aka)