W Wielkiej Brytanii odkryto "niewidzialną" wersję Omikronu
W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano "niewidzialną" wersję wariantu Omikron. Naukowcy twierdzą, że nie da się jej odróżnić od pozostałych odmian koronawirusa za pomocą testów PCR. Na razie nie wiadomo, czy mutacja będzie rozprzestrzeniać się w identyczny sposób jak standardowa.
O wykryciu niewidzialnej wersji Omikronu poinformował dziennik "The Guardian". Brytyjscy specjaliści wskazują, że posiada ona liczne cechy wspólne ze standardowym Omikronem, jednak nie występuje w niej jedna szczególna zmiana genetyczna, pozwalająca na wykrycie wariantu przy pomocy testów typu PCR.
Aby zidentyfikować mutację konieczne jest przeprowadzenie sekwencjonowania genetycznego. - Istnieją dwie linie w ramach Omikronu, BA.1 i BA.2, które są dość odmienne genetycznie. Te dwie linie mogą zachowywać się inaczej - sądzi prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki na University College London.
Naukowcy wciąż nie wiedzą, jak dokładnie powstaje nowa wersja Omikronu. Nie wiadomo też, czy będzie ona rozprzestrzeniać się szybciej niż wersja standardowa. Gdyby tak było, odmiana może zostać uznana za niepokojącą - pisze "The Guardian".
Zobacz też: Obowiązkowe szczepienia? Jasna deklaracja z KO
Omikron zdominuje świat? Ekspert nie ma złudzeń
Na temat Omikronu wypowiedział się prof. Paul Hunter, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych z Uniwersytetu Wschodniej Anglii. W jego ocenie nowa odmiana wkrótce stanie się dominującą. - Zacznie stanowić konkurencję dla Delty - stwierdził naukowiec.
- To, jak będzie się rozprzestrzeniać w Wielkiej Brytanii, jest nadal niepewne, ale myślę, że są wczesne sygnały, iż prawdopodobnie będzie rozprzestrzeniać się dość szybko i prawdopodobnie zacznie stanowić konkurencję dla Delty i stanie się dominującym wariantem prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni lub przynajmniej miesiąca - powiedział Hunter w rozmowie z BBC.
Według jego wyliczeń w Wielkiej Brytanii może być już ponad tysiąc przypadków Omikrona. Do tej pory Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) potwierdziła 246 infekcji.
Przeczytaj również: Wariant Omikron. Niepokojące doniesienia z Danii i Wielkiej Brytanii