Zorganizowali huczną imprezę w Wielki Czwartek. 100 metrów od kościoła
100 metrów dzieli kościół od lokalu, w którym w Wielki Czwartek zorganizowano huczną imprezę urodzinową. - Wszystko było słychać podczas uroczystości Triduum Paschalnego. Jest nam po prostu smutno - mówi w rozmowie z WP ksiądz Daniel Wachowiak.
07.04.2023 | aktual.: 07.04.2023 21:54
Duchowny o sprawie napisał na Twitterze. Początkowo myślał, że w sąsiedztwie jego parafii pw. Świętego Brata Alberta w Koziegłowach odbywało się wesele. Taką relację przedstawił w mediach społecznościowych.
"Pierwszy raz w przeżywaniu Triduum Paschalnego, za ogrodzeniem kościoła odbywa się impreza weselna. Smutny znak postchrześcijańskich czasów" - napisał kapłan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skontaktowaliśmy się ks. Wachowiakiem. W rozmowie z nami przyznał, że impreza dawała się we znaki wiernym zgromadzonym w kościele.
- Za każdym razem, kiedy milczeliśmy w ciemnicy, słyszeliśmy głośną muzykę i krzyki. Nie mówię tego w tonie oskarżającym, po prostu jest nam smutno. Nie uskarżamy się i nie biadolimy. Jest nam po prostu przykro, bo są chrześcijanie bliżej, czy dalej od Kościoła, którzy wiedzą, czym jest przeżywanie Wielkiego Czwartku - powiedział.
O sprawę zapytaliśmy też w lokalu, gdzie odbywała się impreza.
- Faktycznie wczoraj były u nas pięćdziesiąte-któreś urodziny. Są imprezy cichsze, i głośniejsze - wyznał mężczyzna, który za chwilę przedstawił się jako właściciel. Kiedy zorientował się, że rozmawia z mediami, odmówił dalszej rozmowy i poprosił o telefon "w następnym tygodniu, bo teraz nie ma czasu"
Wielki Tydzień 2023
Wielki Tydzień 2023 rozpoczął się 2 kwietnia. W tym dniu obchodzona była Niedziela Palmowa, czyli święto upamiętniające przybycie Jezusa do Jerozolimy.
Ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, czyli Triduum Paschalne, to okres pokuty, refleksji i modlitwy. Triduum rozpoczyna Wielki Czwartek, czyli uroczystość, w czasie której katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę Chrystusa. W tym dniu w kościołach milkną dzwony, a po wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej w świątyniach następuje obnażenie ołtarza.
Wielu katolików w pierwszym dniu Triduum Paschalnego udaje się do świątyń na mszę wieczerzy pańskiej, która jest odprawiana w godzinach wieczornych, na pamiątkę ostatnich wydarzeń z życia Chrystusa oraz ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Po niej następuje uroczyste odprowadzenie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, czyli tymczasowej kaplicy, gdzie rozpoczyna się adoracja, trwająca do Wielkiego Piątku.
Zobacz też: