PolskaW Szczecinie ruszyły obchody VII Dnia Papieskiego

W Szczecinie ruszyły obchody VII Dnia Papieskiego

Koncelebrowana przez prymasa uroczysta msza
święta w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, po której
odsłonięto pomnik Jana Pawła II, zainaugurowała w
Szczecinie obchody VII Dnia Papieskiego.

13.10.2007 | aktual.: 13.10.2007 17:05

W niedzielę w całej Polsce obchodzony będzie w Dzień Papieski. Tegoroczne obchody będą przebiegać pod hasłem "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka". Uroczystościom towarzyszyć będą czuwania modlitewne w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, będą też zbierane pieniądze na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast. Przewidziano również konferencje naukowe poświęcone nauczaniu Jana Pawła II, wystawy, kiermasze książek o papieżu, konkursy oraz liczne koncerty.

Niech nauczanie Jana Pawła II (...) zapadnie w naszych sercach i pobudzi naszą ambicję, byśmy mogli coraz bardziej rozwijać naszą godność, godność dzieci bożych - nawoływał do licznie zgromadzonych wiernych w świątyni prymas, nawiązując do hasła obchodów. Podkreślał, że o godność mamy stale walczyć i nikomu nie wolno z niej rezygnować.

Czy tylko naszą ambicją jako chrześcijan i katolików jest to, żebyśmy dorównali Europie w drogach, budownictwie, instytucjach? Czy Bóg nie zadaje nam jeszcze innych obowiązków? Czy my jako chrześcijanie nie mamy dawać świadectwa o tym, że jesteśmy ludźmi wiary? - pytał kardynał Glemp.

Mówił m.in., że przybyszom z zagranicy należy się nie tylko grzeczność czy obsługa za zapłatę, ale także przykład naszego życia w wierze. Nie tylko sam zysk i korzyść są kryterium postępowania ludzkiego, za tym jest też miłosierdzie, miłość, życzliwość, dobroć i kultura chrześcijańska, która pozwala nam być ludźmi godnymi - podkreślił.

Przypomniał dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża, którego rocznica obchodzona jest w Dzień Papieski. To był wielki przełom, że na czele Kościoła staje papież z daleka, Polak, o innym temperamencie i własnej wizji świata. Niesie za sobą dziedzictwo narodu, który dużo przeszedł, dużo wycierpiał wykazał dużo energii, cierpliwości w cierpieniu, ale także potrafi myśleć w perspektywie dalszego rozwoju człowieka - zaznaczył.

Wspomniał też wizytę papieża w Szczecinie 1987 r., który przybył na te ziemie z ewangelicznym hasłem "Do końca ich umiłował". Nauka Jana Pawła II w Szczecinie była silnie skierowana ku rodzinie i małżeństwu - podkreślał.

Idziemy ku przyszłości przez rodzinę, która się nie lęka mieć dzieci, która cieszy się z każdego dziecka, z każdej sąsiadki i pani spotkanej, która spodziewa się potomstwa. Jakże często można spotkać się z przykładami, że niewiasta w stanie błogosławionym wywołuje nieraz uśmieszki. Jakie to płytkie i niemądre. A przecież tak bardzo potrzeba ludzi, którzy będą nieśli swoją godność na tej ziemi, by być świadkami naszej wiary w Chrystusa - podkreślał prymas.

Po mszy metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński odsłonił, a prymas poświęcił pomnik Jana Pawła II autorstwa Czesława Dźwigaja. Monument, który stanął przed świątynią przedstawia papieża klęczącego pod bramą. Symbolizuje wprowadzenie przez Jana Pawła II Kościoła katolickiego w trzecie tysiąclecie. Na cokole widnieje napis "Wypłyń na głębię".

W szczecińskich uroczystościach udział wzięli niektórzy parlamentarzyści kandydujący z tamtejszego okręgu w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu, w tym Joachim Brudziński (PiS) i Sławomir Nitras (PO).

Jeszcze w sobotę w szczecińskim amfiteatrze w ramach Dnia Papieskiego odbędzie się specjalny koncert.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)