Trwa ładowanie...
dnnaz88

W sobotę zbierze się Rada Krajowa Samoobrony

Sobotnie posiedzenie Rady Krajowej Samoobrony
ma zatwierdzić przedstawiony przez Andrzeja Leppera skład
prezydium partii oraz zaaprobować poprawki do statutu przyjętego
na kwietniowym kongresie Samoobrony.

Share
dnnaz88

Lepper powiedział PAP, że przedstawi Radzie do zaakceptowania skład prezydium partii, ma ono liczyć od sześciu do dziewięciu osób. Szef Samoobrony twierdzi, że ostateczny skład prezydium ustali dopiero w sobotę rano. Radykalnych zmian nie będzie - zapowiada.

W poprzednim prezydium funkcje wiceprzewodniczących pełnili: Krzysztof Filipek, Stanisław Łyżwiński i Tadeusz Dębicki. Sekretarzem Generalnym była Genowefa Wiśniowska. Ponadto w prezydium zasiadali Franciszek Franczak, Jan Łączny, Maria Zbyrowska, Leszek Bystryk, Jan Cieślik i Elżbieta Wiśniowska.

W prezydium partii najprawdopodobniej nie znajdzie się wiceszef klubu parlamentarnego Samoobrony, Wojciech Mojzesowicz. Zamiast niego, region kujawsko-pomorski ma reprezentować Teresa Marmucka- Lalka.

Mojzesowicz powiedział, że nie ma powodu konkurować z Marmucką-Lalką. Powiedział, że jego region ma ją rekomendować do prezydium.

dnnaz88

Ja naprawdę nie jestem mały człowiek i mam bardzo dużo zajęć - jestem wiceszefem klubu i to nie o to chodzi - mówił Mojzesowicz.

Po kwietniowym kongresie partii prasa spekulowała o konflikcie między Lepperem a Mojzesowiczem. Lepper zapewnia, że między nim a Mojzesowiczem nie ma i nie było żadnego konfliktu.

Rada Krajowa Samoobrony ma również zaakceptować poprawki do nowego statutu partii, przyjętego przez jej kwietniowy kongres. Zmiany w statucie są konieczne, ponieważ domaga się ich sąd.

Statut uchwalony przez kongres dawał bardzo dużą władzę przewodniczącemu partii. Sąd zalecił Samoobronie, aby dostosowała statut do ustawy o partiach politycznych. W pierwotnym kształcie - zdaniem sądu - statut nadaje jednakowe uprawnienia kongresowi i przewodniczącemu partii.

dnnaz88

Ponadto sąd chce m.in., by w statucie sprecyzowano, czy składki są obowiązkowe czy dobrowolne. Według Leppera, sąd nie chce żadnych zasadniczych zmian. Chodzi - jak mówił - o uszczegółowienie, jakie są kompetencje przewodniczącego, kongresu, rady krajowej, konwentu, prezydium.

Poprawiony statut - jak zapowiada Lepper - zostanie złożony w sądzie w przyszłym tygodniu. Zapewnia, że Samoobrona zastosuje się do zaleceń sądu. Musi być to zgodne z ustawą o partiach, my nie mamy zamiaru robić czegoś, co jest niezgodne z ustawą o partiach - podkreślił.

Lepper powiedział też, że rada ma przyjąć stanowiska na temat sytuacji w rolnictwie oraz ogólnej społeczno-gospodarczej i finansowej sytuacji kraju.

Posiedzenie Rady będzie zamknięte dla mediów. Według szefa Samoobrony, będzie w niej uczestniczyć około 300 osób - od 10 do 25 delegatów z każdego województwa. (iza)

dnnaz88

Podziel się opinią

Share
dnnaz88
dnnaz88
Więcej tematów