Trwa ładowanie...
d126fnk

W sobotę zbierają się władze RN. Zajmą się sprawą różnic z Ruchem Kukiz'15

• Nieporozumienia wynikają z opublikowanych nagrań Kukiza
• Kulesza: posłowie o poglądach narodowych nie opuszczają klubu Kukiz'15
• Winnicki: są niepokojące sygnały, dają do myślenia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W sobotę zbierają się władze RN. Zajmą się sprawą różnic z Ruchem Kukiz'15
(WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d126fnk

Władze Ruchu Narodowego zajmą się w sobotę tematem pojawiających się różnic między narodowcami a ruchem Kukiz'15 - mówi szef RN Robert Winnicki. Według rzecznika Kukiz'15 Jakuba Kuleszy spekulacje o odejściu posłów o poglądach narodowych z klubu Kukiz'15 są "absurdalne".

Temat nieporozumień między Ruchem Kukiz'15 a narodowcami (kilku z nich wchodzi w skład klubu Kuziz'15) jest pokłosiem opublikowanego w czwartek w internecie nagrania, na którym lider Kukiz'15 Paweł Kukiz w nieparlamentarnych słowach mówi o działaczu Ruchu Narodowego Arturze Zawiszy.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział, że spekulacje o wyjściu posłów o poglądach narodowych z klubu Kukiz'15 są "absurdalne". Dodał, że rozmawiał z wieloma posłami klubu o poglądach narodowych i żaden z nich nie poczuł się urażony słowami Kukiza.

d126fnk

Według Kuleszy, ujawnione taśmy Kukiza nie są żadną rewelacją, czy nowością. - Niechęć Kukiza do Artura Zawiszy jest znana, nie bez powodu nie znalazł się on na naszych listach wyborczych. Nie jest też nowością niechęć Kukiza do antysemityzmu czy rasizmu - zaznaczył.

Robert Winnicki pytany, czy Kukiz'15 i Ruch Narodowy "mają jeszcze wspólne fundamenty" powiedział, że będzie to oceniane przez zarząd, prezesa i radę polityczną Ruchu, która zbierze się w sobotę.

Podkreślił jednocześnie, że deklaracja wiceszefa klubu Kukiz'15 Marka Jakubiaka, iż cały klub "jest za utrzymaniem obecnej ustawy aborcyjnej" jest wbrew ustaleniom zawartym przed wyborami parlamentarnymi. Zgodnie z nimi - tłumaczył Winnicki - w sprawach światopoglądowych klub, jako całość miał nie zabierać stanowiska, a posłowie mieli mieć wolność wypowiedzi. - To jest kompromis, na który my się zdecydowaliśmy, zawierając tę koalicję - oświadczył.

Według Winnickiego działacze Ruchu Narodowego nie godzili się być w klubie, który wypowiada się przeciwko tematom ważnym z punktu widzenia "idei narodowo-katolickiej".

d126fnk

Dopytywany, czy takich różnic ideowych jest więcej Winnicki odpowiedział, że "będzie to stwierdzone w najbliższych dniach". - Są to niepokojące sygnały, które dają do myślenia. Na innych zasadach zawiedliśmy umowę tworzącą tę wielośrodowiskową koalicję, jaką miał być klub Kukiz'15 - mówił Winnicki.

Wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak poinformował, że Rada Polityczna Ruchu rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00 w Sejmie.

d126fnk

Podziel się opinią

Share
d126fnk
d126fnk
Więcej tematów