W Sobiborze powstanie muzeum pamięci ofiar obozu?
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i
Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz ambasador Izraela w Warszawie
David Peleg znaleźli się wśród sygnatariuszy listu intencyjnego w
sprawie projektu rewitalizacji terenu b. niemieckiego obozu
zagłady w Sobiborze.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - list podpisano w poniedziałek w Warszawie.
Sygnatariuszami listu są: sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, dyrektor Wydziału ds. Ofiar Wojen i Upamiętniania II Wojny Światowej w Ministerstwie Zdrowia, Dobrobytu i Sportu Królestwa Niderlandów Puck Huitsing, ambasador Izraela w Warszawie David Peleg oraz ambasador Republiki Słowackiej w Warszawie Frantiszek Ruzicka.
W wydarzeniu uczestniczył także podsekretarz stanu w resorcie kultury Tomasz Merta.
Celem porozumienia jest "ochrona terenów byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze i utworzenie godnego miejsca pamięci, którego integralną część stanowić będzie muzeum" - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego MKiDN.
"Uczestnicy spotkania, w którym wzięli także udział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz starosta powiatu włodawskiego Janusz Kloc, zgodnie stwierdzili, że projekt wpisuje się w prowadzoną od lat politykę pamięci wobec byłych obozów koncentracyjnych i zagłady" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego resortu kultury.
Obóz zagłady Sobibór był usytuowany w lasach we wschodniej części województwa lubelskiego, przy linii kolejowej Chełm - Włodawa.
Przyjmował transporty Żydów z całej Europy, w tym z Holandii, Niemiec, Słowacji, Francji i wschodniej Ukrainy. Działał od maja 1942 roku do października 1943 roku, kiedy wybuchło powstanie zbrojne więźniów, kierowane przez jeńca, oficera sowieckiego Aleksandra "Saszę" Pieczerskiego.
W 1965 roku dla upamiętnienia ofiar zbrodni na terenie b. ośrodka zagłady wystawiono Pomnik Pamięci Ofiar i kopiec. Napis na pomniku brzmi: "W tym miejscu, w latach 1942-43, istniał hitlerowski obóz zagłady, w którym zamordowano ponad 250 000 Żydów i około 1000 Polaków".
W 1993 roku, w 50. rocznicę buntu, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.