PolskaW Sejmie o zmianie ustroju Warszawy

W Sejmie o zmianie ustroju Warszawy

Warszawa będzie jedną gminą na prawach powiatu, podzieloną na 17
dzielnic - zakłada projekt ustawy o ustroju stolicy, nad którym w
czwartek obradował Sejm.

Jak mówił sprawozdawca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Robert Smoleń (SLD), projekt - w myśl jego twórców - ma stworzyć przejrzysty, jasny system administracyjny Warszawy, umożliwiający sprawne zarządzanie ogólnomiejskie przy jednoczesnym zachowaniu funkcji samorządowej dotychczasowych gmin warszawskich.

Z pięciu istniejących szczebli samorządowych pozostaną dwa, zmniejszy się o połowę liczba radnych - argumentował Smoleń.

Przygotowany przez posłów SLD projekt oznacza całkowitą zmianę struktury administracyjnej miasta. Zlikwidowane mają być dotychczasowe gminy, w tym największa - gmina Centrum. Zgodnie z projektem zostaną one przekształcone w dzielnice.

W sumie Warszawa podzielona byłaby na 17 dzielnic (10 obecnych gmin i 7 dzielnic gminy Centrum): Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz. Rada Warszawy miałby jednak prawo łączyć lub dzielić dzielnice.

Za zmianą obecnego ustroju samorządowego Warszawy opowiedziała się w czwartek koalicja SLD-UP-PSL oraz posłowie Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwko likwidacji gmin warszawskich i przekształceniu stolicy w jedną gminę opowiedziały się Samoobrona i Liga Polskich Rodzin.

W związku ze zgłoszeniem poprawek, projekt zmian w ustawie warszawskiej wrocił do komisji. Głosowanie ma się odbyć w piątek.

Obecnie Warszawa jest związkiem komunalnym jedenastu gmin, a największa z nich - gmina Centrum - podzielona jest na siedem dzielnic. W stolicy działają rady miasta i powiatu, rady gmin, dzielnic i sejmik wojewódzki. (PAP/IAR, mp)

warszawasejmstolica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)