W Sejmie debata nad projektem nowelizacji tzw. ustaw medialnych
W Sejmie rozpoczęła się debata nad sprawozdaniem komisji kultury i środków przekazu oraz infrastruktury dotycząca projektu nowelizacji tzw. ustaw medialnych autorstwa PiS. Wcześniej sprawa wprowadzenie tego projektu do porządku obrad wywołała spór wśród posłów.
PO i SLD zaprotestowały przeciwko tempu prac nad komisją. Posłowie tych klubów uważają, że PiS chce, by ustawa obowiązywała od początku 2006 r. po to, aby przejąć "kontrolę nad mediami publicznymi".
PiS odpiera te zarzuty, podkreślając, że chodzi jedynie o "sprawną pracę w Sejmie" i jak najszybsze zmiany, które są realizacją programu "Tanie państwo". Jeszcze po południu Sejm ma głosować nad nowelizacją.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o rtv, prawa pocztowego i prawa telekomunikacyjnego. Projekt zakłada m.in. zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 9 (obecnie) do 5. Dwóch członków miałby powoływać prezydent, dwóch Sejm, a jednego Senat.
Projekt zakłada też zlikwidowanie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty i powołanie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE ma się zajmować m.in. kwestiami dotyczącymi korzystania z częstotliwości, a także rejestrem przedsiębiorców telekomunikacyjnych.