PolskaW Poznaniu przy budowie parkingu natrafiono na fragmenty średniowiecznej fosy

W Poznaniu przy budowie parkingu natrafiono na fragmenty średniowiecznej fosy

Podczas budowy parkingu przy ul. Za Bramką w Poznaniu odkryto miejsca pochówków nawet z XV wieku. Natrafiono też na najdłuższy zachowany fragment średniowiecznej fosy miejskiej.

W Poznaniu przy budowie parkingu natrafiono na fragmenty średniowiecznej fosy
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

20.02.2015 | aktual.: 20.02.2015 13:41

Latem 2014 r. rozpoczęto budowę parkingu i biurowca przy ul. Za Bramką. Ponieważ teren znajduje się blisko Starego Rynku, grunt najpierw przebadali archeolodzy i jak się okazało, ich praca nie poszła na marne. W części południowej placu budowy natrafiono na ponad 300 kompletnych pochówków, z których najstarsze są datowane na XV wiek.

Prawdziwą perłą okazało się jednak znalezisko w północno-wschodniej części, gdzie odkryto fragment średniowiecznej fosy miejskiej. W związku z wagą odkrycia poproszono o konsultacje prof. Hannę Koćkę-Krenz i prof. Andrzeja Wyrwę, najwybitniejszych polskich mediewistów.

- To najdłuższy odkryty fragment fosy miejskiej, który dostarczy nam wielu informacji na temat infrastruktury nowożytnego miasta - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków.

Aby zbadać odkryte fragmenty fosy położone na głębokości poniżej 3,5 metra musiano odwodnić teren i zabezpieczyć wykop ścianami szczelinowymi. Na zewnątrz widać drewniane elementy konstrukcji.

- Pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku, które stanowiły umocnienia z czasów wojen północnych - wyjaśnia Krzysztof Karasiewicz, kierownik wykopalisk. – Teraz dzięki skanowaniu 3D sprawdzamy, co jest niżej. To dostarczy nam informacji na temat chronologii zmian w budowie umocnień - dodaje.

Cenne odkrycie nie zmieni planów budowy w tym miejscu parkingu i biurowca. Znalezione drewniane elementy fosy mają trafić jako eksponaty do Muzeum Archeologicznego.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)