W poszukiwaniu wspólnego języka
W Warszawie rozpoczęła się w piątek dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa "Chopin - w poszukiwaniu wspólnego języka".
30.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W liście do jej uczestników prezydent Aleksander Kwaśniewski napisał, że jest to kontynuacja światowych obchodów Roku Chopinowskiego 1999.
Konferencję zainaugurował wykład prof. Jacka Woźniakowskiego, będący wprowadzeniem do dyskusji na temat "narodowości" i "uniwersalizmu" w muzyce Chopina. Specjaliści zastanawiają się, czy odrębność tradycji lokalnej i regionalnej jest w sztuce barierą do pokonania, czy też jej atutem.
Problemem najważniejszym, wobec którego stanęła Polska, jest miejsce, jakie zajmie kraj w integrującej się Europie. Muzyka Chopina może być traktowana jako ucieleśnienie tradycji narodowej, podniesionej do rangi dobra wspólnego kulturalnej społeczności całego cywilizowanego świata - powiedział dyrektor Instytutu Fryderyka Chopina Grzegorz Michalski.
W piątkowym programie konferencji jest również debata okrągłego stołu pt. "Chopin - wartość uniwersalna" z udziałem przedstawicieli towarzystw chopinowskich z całego świata, m.in. Wiednia, Valdemosy, Hanoweru, Nohant, Paryża, Bangkoku, Conneticut, Dusznik Zdroju i Warszawy.
Konferencja jest pierwszym publicznym wystąpieniem Instytutu Fryderyka Chopina. Celem konferencji - według przewodniczącej rady programowej Instytutu prof. Ireny Poniatowskiej - jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, co znaczy i może znaczyć Chopin we współczesnej kulturze świata i jaką ma siłę oddziaływania w Polsce, w swojej ojczyźnie.(aka)