W Polsce Północno-Wschodniej powstaną trzy małe lotniska

Budowa dróg, modernizacja linii kolejowych oraz poprawa transportu publicznego w miastach – to nadal główne problemy do rozwiązania, z jakimi borykają się samorządy i mieszkańcy województw Polski Wschodniej. One są też priorytetowe dla nich, bowiem tworzą podstawowe warunki do poprawy życia oraz przyciągania inwestorów.

W Polsce Północno-Wschodniej powstaną trzy małe lotniska
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | Fotoworkshop4You

04.10.2018 16:45

Mówiono o tym podczas sesji pt. „Inwestycje“, w drugim dniu Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

- Nadal mamy jeden wielki problem, brak podstawowych ciągów dróg, dających lepsze połączenie regionów oraz ich stolic z Warszawą, a niektóre budowane ciągi dróg ekspresowych pewnie zakończone zostaną dopiero pod koniec przyszłej perspektywy finansowej – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Wiemy też, że w ogóle nie pojawi się na mapie droga łącząca Białystok z Augustowem, choć tu powodem są wymogi programu Natura 2000 i ochrony środowiska.

Białystok realizuje nadal program budowy lotniska. Ukończony został pas startowy, który będzie podlegał wkrótce certyfikacji.

O budowę lotniska zabiega też samorząd Suwałk.

- Jest ono nam potrzebne, bo chcemy być regionem atrakcyjnym dla turystów i inwestorów, a np. biznesmeni z naszej specjalnej strefy ekonomicznej nie mają czasu, aby go tracić dla długi dojazd złymi obecnie drogami lub czekać, aż ich stan się poprawi – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Będzie ono obsługiwać ruch czarterowy i turystyczny.

Z doświadczeń funkcjonowania lotniska w Szymanach wynika, że obsługuje ono większy ruch pasażerów, niż planowano.

– Nie spełniły się więc wróżby o jego szybkiej klęsce, przeciwnie, lotnisko odniosło wielki sukces i dowodzi, że spełnia swoją rolę – stwierdziła Halina Zaborowska-Boruch, zastępca prezydenta Olsztyna.

Także ona wskazała przykłady, że region uparcie walczy o nowoczesne połączenia kolejowe i drogowe, jak np. o domknięcie obwodnicy Olsztyna (obecnie TIR-y w kierunku Kalinigradu jadą przez centrum miasta), czy lepsze połączenie Mrągowa z Ełkiem, na co nadal nie ma przewidzianych środków z budżetu państwa.

W sprawach, które bezpośrednio zależą od samorządu, Olsztyn jest przykładem dobrego rozwiązania publicznego transportu w mieście. Postawił na rozwój sieci tramwajów, w planach ma budowę kolejnej linii.

Zdaniem Jerzego Leszczyńskiego, marszałka województwa podlaskiego, problem lepszej jakości dróg jest odmiennie oceniany, w zależności od subregionu. Równie ważne są natomiast inwestycje i rozwiązywanie wyzwań rozwoju innych rodzajów infrastruktury, począwszy od rozbudowy sieci szybkiego dostępu do internetu, szkół, placówek służby zdrowia, po inwestycje wodno-melioracyjne, bowiem Podlasie ma niskie zasoby wody.

Zobacz także: Magdalena Ogórek zrobiła sporo zamieszania w SLD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:portalsamorzadowy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)