Trwa ładowanie...
d11yjmh

W obwodzie ługańskim na granicy z Rosją ruszyła budowa muru

• Ukraina buduje mur na granicy z Rosją
• Na szczególnie niebezpiecznych odcinkach powstaną rowy przeciwczołgowe
• Mur ma powstać do 2018 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Granica ukraińsko-rosyjska.
Granica ukraińsko-rosyjska. (AFP, Fot: Sergey Bobok)
d11yjmh

Na terenie obwodu ługańskiego na granicy z Rosją rozpoczęto budowę ogrodzenia, a na szczególnie niebezpiecznych odcinkach powstaną rowy przeciwczołgowe - piszą w poniedziałek rosyjskie media powołując się na władze ukraińskie.

- Prace związane z inżynieryjno-technicznym zagospodarowaniem na granicy ukraińsko-rosyjskiej rozpoczęły się na terenie obwodu ługańskiego - powiedział wiceminister ds. terytoriów tymczasowo okupowanych i osób przesiedlonych Hryhorij Tuka.

Według niego prace już się rozpoczęły, a na miejsce przybyły brygady geologów i geodetów. - Obecnie trwają badania stanu gleby, prace przygotowawcze do wykonania technicznego zadania. Pracują dwie silne grupy, które posuwają się wzdłuż granicy naprzeciw siebie - powiedział Tuka w telewizji 112 Ukraina.

d11yjmh

Zapytany, czy uda się zbudować ogrodzenie w zaplanowanym terminie, czyli do roku 2018, ukraiński wiceminister oznajmił, że jeśli zostanie zachowana normalna procedura finansowania, to budowa wszystkich zaplanowanych obiektów jest całkiem realna.

- Na niektórych odcinkach będzie to siatka, aby zapobiec przechodzeniu bydła czy ludzi. Na niektórych, szczególnie niebezpiecznych ze względu na ataki czołgów, powstaną rowy przeciwczołgowe - podkreślił Hryhorij Tuka.

W ubiegłym roku ówczesny premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk mówił o pracach nad tzw. europejskim wałem - systemem zabezpieczeń i umocnień wzdłuż granicy z Rosją, z którą jego kraj jest skonfliktowany w związku z trwającymi w Donbasie walkami ze wspieranymi przez Moskwę separatystami. Jaceniuk argumentował, że nowoczesny system zabezpieczeń na granicy nie pozwoli na "swobodny przepływ terrorystów z Rosji" i wzmocni pozycje Ukraińców w staraniach o likwidację ruchu wizowego z państwami UE.

Ukraińska Państwowa Straż Graniczna informowała wtedy, że prace budowlane są prowadzone w obwodach czernihowskim i charkowskim.

Długość granicy lądowej między Ukrainą a Rosją wynosi 1974 kilometry, jednak władze w Kijowie nie kontrolują jej odcinków położonych w opanowanych przez separatystów częściach obwodów donieckiego i ługańskiego.

d11yjmh

Podziel się opinią

Share
d11yjmh
d11yjmh
Więcej tematów