Trwa ładowanie...
d4ghugt

W niektórych miejscach w Polsce nie ma odważnych. Mieszkańcy nie mają dylematu, na kogo głosować

Są gminy, w których w wyborach startuje tylko jeden kandydat na wójta czy burmistrza. Oznacza to, że mieszkańcy muszą jedynie zdecydować, czy go popierają czy nie. Innego wyboru nie mają. O możliwych scenariuszach tej nietypowej sytuacji mówił w rozmowie z WP Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy PKW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na niektórych kartach do głosowania będzie tylko jedno nazwisko
Na niektórych kartach do głosowania będzie tylko jedno nazwisko (East News, Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)
d4ghugt

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Są osoby, które jeszcze nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos. Niektórzy są w komfortowej sytuacji - nie muszą się głowić, który kandydat jest lepszy, bo startuje tylko jeden.

Dla takiego kandydata to komfortowa sytuacja. Nie ma rywala. Czy już może cieszyć się z wygranej? Jak tłumaczy nam Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy PKW, by zwyciężyć, w głosowaniu musi uzyskać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W innym wypadku wybierze rada gminy bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym.

Wyborcy przy nazwisku kandydata stawia krzyżyk przy "tak" lub "nie".

d4ghugt

O tym, gdzie nie było odważnych, by wystartować w wyborach, informuje portal dziennikpolski.pl. Jak podaje, nikt nie zdecydował się stanąć w szranki z rządzącym w Budzowie od 28 lat Janem Najdkiem. Tak samo jest w Muszynie, gdzie od 2009 lat burmistrzem jest Jan Golba.

Zobacz także: Mocne słowa o Trzaskowskim. "Jest zaskoczony tym, że jest kandydatem na prezydenta Warszawy"

Wójtem Borzęcina od 1998 roku jest Janusz Kwaśniak, z którym też nikt nie chce rywalizować. Oponenta nie mają też Kazimierz Olearczyk z PL, rządzący Bolesławem od 1990 roku oraz Paweł Sala, burmistrz Makowa Podhalańskiego od 2010 roku.

d4ghugt

W takiej samej sytuacji są Korzec z PSL, który rządzi w Mędrzechowie od 2006 roku, oraz Bogusław Kamiński, wójtem Iwkowej od 2002 roku. Rywala brakuje też Mariuszowi Makuchowi, rządzącemu jako burmistrz w Zatorze od lutego 2016 roku.

Jedynym kandydatem na wójta Olesna jest Witold Morawiec, w Grybowie - Paweł Fyda, a w Skrzyszowej - Marcin Kiwior. Nikt nie stanął też do rywalizacji z Norbertem Bieniem, który rządzi obecnie w Kluczach, oraz z Markiem Szopą, wójtem Książa Wielkiego.

W całej Polsce będziemy wybierać 1548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

Źródło: dziennikpolski24.pl/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ghugt

Podziel się opinią

Share

d4ghugt

d4ghugt
Więcej tematów