PolskaW niedzielę w 16 gminach II tura wyborów samorządowych

W niedzielę w 16 gminach II tura wyborów samorządowych

W niedzielę w 16 miastach i gminach w Polsce odbędzie się II tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Głosowanie potrwa tradycyjnie od godz. 6.00. do 20.00.

W miejscach tych II tura została przesunięta z 26 listopada na 10 grudnia ze względu na rezygnację kandydatów z dalszego startu w wyborach lub z powodu utraty przez nich prawa wyborczego.

W niedzielę wójtów, burmistrzów i prezydentów wybierać będą mieszkańcy: Dobrzynia na Wisłą i Brześcia Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie), Dorohuska, Tyszowiec i Hanny (woj. lubelskie), Skierniewic i Daszyna (woj. łódzkie), Mszany Dolnej (woj. małopolskie), Płońska i Sochocina (woj. mazowieckie), Tyrawy Wołoskiej (woj. podkarpackie), Osieku (woj. pomorskie), Bytomia i Gilowic (woj. śląskie), Lubawy (woj. warmińsko-mazurskie), a także Dziwnowa (woj. zachodniopomorskie).

W Dziwnowie i Dorohusku przesunięcie II tury wyborów bezpośrednich konieczne było ze względu na to, że jeden z kandydatów utracił prawo wyborcze.

W pozostałych przypadkach, jeden z dwóch kandydatów, którzy przeszli do II tury wycofał się z dalszej walki wyborczej i głosowanie 26 listopada nie było możliwe.

W tegorocznych wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast trzeba było zorganizować drugą turę łącznie w 843 gminach i miastach. W 827 odbyła się ona 26 listopada.

Wyborcy, którzy w niedzielę wezmą udział w drugiej turze wyborów bezpośrednich, dostaną w lokalu wyborczym jedną kartę do głosowania. Będą na niej nazwiska dwóch kandydatów.

Jedynie w Dorohusku w wyborach startować będzie tylko jedna osoba. W wyborach bezpośrednich startowało w tej gminie tylko troje kandydatów. Dwóch z nich, którzy przeszli do II tury, kolejno wycofało się z udziału w wyborach.

W ten sposób ostatecznie o funkcję wójta ubiegać się będzie tylko Marzena Szopińska-Demczuk, która w pierwszym głosowaniu zajęła trzecie miejsce. Wyborcy głosujący w Dorohusku będą stawiali znak "x" w kratkach z napisem "tak" lub "nie" głosując za lub przeciwko jej wyborowi.

W pozostałych przypadkach, aby głos był ważny trzeba postawić "x" w kratce obok nazwiska jednego z dwóch kandydatów. Głos będzie ważny również wtedy, gdy np. przy jednym nazwisku postawiony będzie "x", a drugie nazwisko zostanie skreślone, ale znajdująca się przy nim kratka nie będzie przekreślona.

Jeżeli wyborca napisze coś na karcie - np. dopisze jakieś inne nazwisko - ale jednocześnie postawi znak "x" obok jednego z oficjalnych kandydatów, głos będzie ważny. Głos będzie nieważny jeśli "x" postawiony zostanie przy obu nazwiskach lub nie będzie go przy żadnym.

W wyborach samorządowych można głosować tylko w gminie, w której jesteśmy zameldowani. Udając się do lokalu wyborczego trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości, najlepiej dowód osobisty.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)