ŚwiatW Moskwie parada wojska i młodzieży w rocznicę bolszewickiego przewrotu

W Moskwie parada wojska i młodzieży w rocznicę bolszewickiego przewrotu

Na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się parada dla upamiętnienia defilady wojskowej z 7 listopada 1941 r., której uczestnicy udali się na front; przebiegał 30-70 km od Moskwy. Tamtą defiladę zorganizowano w rocznicę bolszewickiego przewrotu z 1917 r.

W Moskwie parada wojska i młodzieży w rocznicę bolszewickiego przewrotu
Źródło zdjęć: © AFP | Dmitry Kostyukov

W tym roku przypada 96. rocznica bolszewickiej rewolucji.

W paradzie uczestniczyli żołnierze Garnizonu Moskiewskiego, słuchacze stołecznych szkół kadetów i aktywiści różnych organizacji młodzieżowych Moskwy - łącznie ponad 6 tys. osób.

Defilada składała się z dwóch części: historycznej i współczesnej. W tej pierwszej maszerowali żołnierze ubrani w mundury z lat Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak w Rosji określa się ostatnie cztery lata (1941-45) II wojny światowej, kiedy to ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej.

Na Placu Czerwonym zaprezentowano też uzbrojenie z tamtych czasów, w tym czołgi T-34, T-37 i T-60, samochody ZIS i GAZ, jak również słynne katiusze i 37-milimetrowe działa przeciwlotnicze. Na część współczesną złożył się przemarsz młodzieży.

Na trybunach zasiedli weterani wojenni, w tym 28 uczestników defilady z roku 1941. Paradę odebrał mer Moskwy Siergiej Sobianin.

W ZSRR rocznica bolszewickiego przewrotu była najważniejszym świętem państwowym. Dla jego uczczenia na Placu Czerwonym organizowano wielkie defilady wojskowe. W 2005 roku z inicjatywy prezydenta Władimira Putina święto zostało zastąpione przez Dzień Jedności Narodowej, obchodzony 4 listopada. Upamiętnia on rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu smuty, tj. zamętu, w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja.

Z najnowszego sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady, niezależnej pracowni badania opinii publicznej, wynika, że dla 17 proc. obywateli Federacji Rosyjskiej rocznica bolszewickiego przewrotu jest wciąż świętem. Rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla za święto uważa 15 proc. Rosjan. Natomiast aż dla 62 proc. mieszkańców Rosji żadna z tych rocznic nie jest świętem.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)