Trwa ładowanie...

W Meksyku odkryto indiańskie miejsce pochówku z XIII wieku

Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku odkryli miejsce pochówku z XIII wieku ze szczątkami 15 osób z indiańskiego plemienia Tepaneków - informuje serwis internetowy San Francisco Gate.

Share
W Meksyku odkryto indiańskie miejsce pochówku z XIII wieku
Źródło: Thinkstockphotos
d1v299t

Odkrycia dokonano na obrzeżach miasta Meksyk - stolicy kraju - na terenie przeznaczonym pod inwestycje budowlane.

Przed rozpoczęciem prac ziemnych na terenie inwestycji archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku przeprowadzili badawcze prace wykopaliskowe i odkryli miejsce pochówku ze szczątkami 15 osób, w większości dzieci, pochodzące z okresu 1200-1300 r. n.e.

d1v299t

Jak poinformowała archeolog Aleksandra Jasso Pena z Instytutu, na stanowisku oprócz ludzkich szkieletów odkryto naczynia, ceramiczne flety, kadzielnice, szczątki psa złożonego w ofierze dla jednego z dzieci oraz inne artefakty.

Według ekspertów, stanowisko było ważnym ośrodkiem ceremonialnym dla Tepaneków, którzy w XII wieku osiedlili się nad jeziorem Texcoco i dominowali w tej części dzisiejszego Meksyku aż do 1428 r., kiedy ich imperium upadło w wyniku wojny z Aztekami.

Archeolodzy są przekonani, że na odkrytym cmentarzu znajdują się szczątki dzieci wędrownych kupców, tzw. pochtecas, którzy posiadali w okolicy swoje domostwa.

Pochtecas byli u Tepaneków i Azteków nieliczną, ale ważną klasą społeczną cieszącą się wysoką pozycją, uzyskaną ze względu na prowadzoną przez nich działalność handlową - głównie na duże odległości - w tym handel z sąsiednimi państwami.

Naukowcy liczą na kolejne znaleziska, gdyż prace wykopaliskowe na stanowisku jeszcze trwają.

d1v299t

Podziel się opinią

Share
d1v299t
d1v299t
Więcej tematów