W londyńskim City wypróbowano bezpieczne łącze
Tajne łącze internetowe, umożliwiające trzem
najważniejszym brytyjskim instytucjom finansowym równoczesne
porozumiewanie się z największymi bankami w londyńskim City, po
raz pierwszy przetestowano i wykorzystano po zamachach bombowych 7
lipca.
Zdaniem rzeczniczki Banku Anglii (BoE) nowe łącze (chatroom) przyczyniło się do tego, że najważniejsze operacje finansowe City nie zostały zawieszone po zamachach na metro i autobus. Przypomina się, że zamachy na WTC 11 września 2001 zmusiły władze nowojorskiej giełdy do zamknięcia sesji.
Rzeczniczka BoE powiedziała BBC, że specjalne łącze między Bankiem Anglii, ministerstwem finansów i skarbu, FSA (instytucją nadzoru finansowego nad całością operacji finansowych City) wykorzystano do kontaktów z największymi bankami w celu ustalenia, jak sobie radzą w nadzwyczajnej sytuacji.
Bezpieczne łącze komunikacyjne, wbudowane w internetowe strony http://www.fsc.gov.uk (Financial Sector Continuity), powstało po zamachach 11 września 2001 w USA na Nowy Jork i Pentagon. Strony fsc umożliwiają trzem instytucjom wymianę informacji, koordynowanie i planowanie działań.
Na londyńskim parkiecie nie wstrzymano obrotów pomimo zamachów, choć przejściowo ewakuowano personel z jednego z budynków, a maklerom polecono wyłączenie systemów uruchamiających automatyczne zlecenia w razie dużych fluktuacji kursowych.
Najważniejszy indeks FTSE-100 na wiadomość o zamachach spadł o ok. 3,0%, zmniejszając kapitalizację londyńskiej giełdy o ok. 45 mld funtów, ale pod koniec czwartkowej sesji i w piątek odrobił straty.
Większość ekonomistów sądzi, że zamachy nie zaszkodzą trwale perspektywie brytyjskiej gospodarki, choć dopiero po pewnym czasie okaże się, czy nie zaszkodziły nastawieniu w biznesie. W krótkim czasie zamachy to zła wiadomość dla handlu detalicznego, który ostatnio boryka się ze spadkiem popytu, a także dla hotelarstwa.
Andrzej Świdlicki