PolskaW Krakowie odbędzie się XII Festiwal Kultury Żydowskiej

W Krakowie odbędzie się XII Festiwal Kultury Żydowskiej

Kulturze i sztuce Jerozolimy, Nowego Jorku oraz
Krakowa będzie poświęcony tegoroczny XII Festiwal Kultury
Żydowskiej, który rozpocznie się w Krakowie w sobotę.

Jerozolima, Nowy Jork i Kraków to trzy miejsca bardzo ważne w żydowskiej historii i kulturze. Chcemy pokazać pewną spójność tych trzech przestrzeni duchowych, mentalnych i religijnych - tłumaczy dyrektor festiwalu Janusz Makuch.

Podczas dziewięciu dni w Krakowie odbędzie się 15 koncertów, 12 spektakli, kilkanaście wystaw, spotkania, promocje książek oraz warsztaty m.in. języka jidisz, tańca i wycinanki żydowskiej.

Jak podkreśla dyrektor Makuch, festiwal przestał być wyłącznie prezentacją kultury żydowskiej, nastawioną na odbiorców, a stał się wielkim spotkaniem, podczas którego dokonuje się, przynajmniej u części ludzi, przemiana mentalna.

To nie jest tylko wydarzenie artystyczne jak inne polskie festiwale, ale także wydarzenie duchowe. Tu w Krakowie spotkają się ludzie ze wszystkich części świata, których łączy kultura żydowska i nawet jeśli różnią się oni między sobą w tej kulturze, potrafią różnić się pięknie - mówi Janusz Makuch.

Kilka miesięcy temu pojawiły się apele m.in. środowisk kombatanckich, by w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie odwołać festiwal. Jednak nie uczyniono tego. Nie jesteśmy po to, aby wskazywać Palestyńczykom i Izraelowi drogi rozwiązywania konfliktu, nie odnosimy się do bieżących wydarzeń politycznych. Jesteśmy festiwalem głoszącym pokój i nadrzędną wartość kultury i nie sądzę, żebyśmy w inny sposób mogli się przyczynić do załagodzenia istniejącej sytuacji - podkreślał dyrektor festiwalu.

W pierwszym dniu festiwalu, w sobotę odbędą się wernisaże kilku wystaw. Otwarte zostaną m.in. dwie ekspozycje fotografii: "Mury Kazimierza" oraz "Cmentarz żydowski w Warszawie". Do przesłania tegorocznego festiwalu nawiązywać będzie wystawa fotograficzna Erwina Schenkelbacha "Kraków - New York - Jeruszalaim", ukazująca klimat tych trzech miast. W uroczystym koncercie inauguracyjnym , który odbędzie się w niedzielę wieczorem w Synagodze Tempel, wystąpią wybitni kantorzy: Benzion Miller, Yaccov Motzen i Israel Rand z towarzyszeniem Chóru Kantorów Wielkiej Synagogi w Jerozolimie. Podczas kolejnych dni festiwalu będzie można usłyszeć m.in. trio Andy Statmana, Free Klezmer Duos, Franka Londona i The Cracow Klezmer Band oraz Leopolda Kozłowskiego. Atrakcją będzie zaplanowana w środę w Teatrze Bagatela "Noc Klezmerów".

Tradycyjnie na Kazimierzu odbywać się będą liczne warsztaty m.in. wycinanki i tańca żydowskiego oraz śpiewu chasydzkiego. Nowością są warsztaty dla dzieci, których mają przybliżyć najmłodszym zwyczaje i święta żydowskie, hebrajskie piosenki oraz tańce.

Po raz pierwszy odbędzie się także spotkanie podczas którego szochet (czyli osoba uprawniona do rytualnego uboju zwierząt) Benzion Miller pokaże na czym polega rytualny ubój drobiu i jak koszeruje się mięso.

Gośćmi XII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie będą m.in.: ambasador Izraela Szewah Weiss oraz ambasador RP w Izraelu Maciej Kozłowski, pisarka Miriam Akavia oraz Konstanty Gebert.

Festiwal potrwa do 30 czerwca. W jego organizacji pomogły finansowo: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kancelaria premiera, gmina Kraków, województwo małopolskie oraz sponsorzy. Budżet festiwalu wynosi ok. 1,1 mln zł.(iza)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)