Trwa ładowanie...

Zdecydowali. Blokada granicy z Ukrainą w kolejnym kraju

Węgierscy przewoźnicy od poniedziałku rozpoczną protest na jednym z przejść granicznych z Ukrainą. Podobnie jak w Polsce i Słowacji, zamierzają blokować dojazd do granicy.

21 listopada. Kolejka do przejścia granicznego w polskim Dorohusku21 listopada. Kolejka do przejścia granicznego w polskim DorohuskuŹródło: WP, fot: Paweł Buczkowski
d17ha3s
d17ha3s

Protest na polsko-ukraińskich przejściach granicznych trwa już od 6 listopada. Blokujący granice w województwach lubelskim i podkarpackim przepuszczają samochody osobowe, autokary oraz ciężarówki, ale tylko z pomocą humanitarną i sprzętem wojskowym. Inne TIR-y są przepuszczane zaledwie po kilka na godzinę. Efektem są kolejki do wyjazdu z Polski, sięgające nawet kilkunastu dni oczekiwania.

Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny w Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli.

Podobne protesty jak w Polsce organizowali również przewoźnicy ze Słowacji. Od poniedziałku dołączą do nich również Węgrzy. Akcja rozpocznie się 11 grudnia w pobliżu skrzyżowania autostrady w miejscowości Győröcske. To droga prowadząca do przejścia granicznego Czop-Záhony. Związek Węgierskich Przewoźników Samochodowych powiadomił w piątek, że protestujący otrzymali już zgodę policji na rozpoczęcie akcji.

d17ha3s

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tiry na tory. Tak Ukraińcy obchodzą protesty na granicy z Polską

Jak czytamy na stronie związku, celem protestu jest "zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej i rządu węgierskiego na poważnie zakłócające rynek skutki umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą i Mołdawią, częściowo liberalizujące drogowy transport towarowy, co postawiło wiele węgierskich przedsiębiorstw w krytycznej sytuacji".

"Przewoźnicy żądają natychmiastowej rewizji umowy i przywrócenia kwot licencyjnych w przewozach ukraińsko-węgierskich, a także skutecznej i intensywnej kontroli urzędowej ukraińskich przewoźników" - wyjaśniają przyczyny akcji protestacyjnej.

d17ha3s

Czop-Záhony to jedno z dwóch przejść granicznych między Węgrami a Ukrainą, które obsługuje ruch ciężarówek. Decyzji o blokadzie drugiego przejścia Łużanka-Beregsurány na razie nie ma.

Czytaj także:

Źródło: mkfe.hu, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17ha3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d17ha3s
Więcej tematów