Blokada przejść z Ukrainą. Minister zapowiada zmiany
- Zadeklarowałem polskim przewoźnikom, wspólnie z szefami służb, nasilenie kontroli przewozów transportowych na drogach dojazdowych do przejść granicznych z Ukrainą - poinformował w sobotę tymczasowy minister infrastruktury Alvin Gajadhur.
02.12.2023 | aktual.: 02.12.2023 13:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Minister Infrastruktury w tymczasowym rządzie Mateusza Morawieckiego powiedział podczas konferencji w punkcie kontrolnym w Wierzchowiskach, że w środę odbył spotkanie z przewodniczącym Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu, Waldemarem Jaszczurem.
- W tym spotkaniu brali udział wszyscy wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego (....). Po tym spotkaniu pan Waldemar Jaszczur zadeklarował, i przewoźnicy, którzy z panem przewodniczącym byli, że rozważą złagodzenie protestu, jeżeli kontrole będą bardziej wzmożone - dodał Gajadhur.
Od 6 listopada trwa protest polskich przewoźników na czterech przejściach graniczących z Ukrainą w związku z nierówną konkurencją ze strony przewoźników z Ukrainy. - Te kontrole są już nasilone, (...) natomiast zadeklarowałem wspólnie z szefami innych służb, że te kontrole będą bardziej nasilone, głównie na drogach dojazdowych do przejść granicznych, gdzie są blokady - zapowiedział minister.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Liczba kontroli na granicy rośnie
Gajadhur wyjaśnił, że kontrole będą odbywały się na MOP-ach, parkingach, "tam, gdzie jest taka fizyczna możliwość". - W tych kontrolach, obok Inspekcji Transportu Drogowego, będą brały udział także inne służby: Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna oraz policja. Będziemy prowadzili kompleksowe kontrole pojazdów z Ukrainy, prowadzimy już, ale będziemy jeszcze bardziej nasilone kontrole prowadzili - zaznaczył.
Minister poinformował, że przez 11 miesięcy tego roku inspektorzy wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego przeprowadzili blisko 15 tys. kontroli pojazdów należących do przewoźników z Ukrainy. - Ogólna liczba tych przeprowadzonych kontroli tj. 180 tys. (...) Kontroli przewoźników zagranicznych było 84 tys. w tym roku - dodał.
Gajadhur poinformował również, że służby będą kontrolowały także to, czy przewoźnicy, którzy rejestrują w Polsce firmy z kapitałem obcym, nie popełniają naruszeń.
Polska wystąpiła do Ukrainy z propozycją
Głos ws. sytuacji na granicy zabrał też wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki, który przekazał w sobotę, że Straż Graniczna wystąpiła do strony ukraińskiej z pismem, w którym zaproponowała otwarcie dodatkowego pasa dla przewoźników, jeśli chodzi o transport pusty z Ukrainy.
Grodecki podkreślił, że poza rutynowymi działaniami kontrolnymi, służby koncentrują się na utrzymaniu porządku publicznego na przejściach granicznych i na drogach dojazdowych. - W celu realizacji tego zadania postanowiliśmy skierować dodatkowe siły i środki, żeby wspomóc nasze służby w województwie lubelskim, ale także i w województwie podkarpackim - przekazał wiceszef MSWiA.
- Chciałbym dodać, że wczoraj Straż Graniczna wystąpiła do strony ukraińskiej z pismem, w którym proponujemy otwarcie dodatkowego pasa dla przewoźników, jeśli chodzi o transport pusty z Ukrainy. To będzie przejście w Dołhobyczowie. To jedna z propozycji i postulatów, jeśli chodzi o rozmowy z przewoźnikami - powiedział Grodecki.
Wyraził nadzieję, że strona ukraińska możliwe szybko odpowie i pas ten będzie otwarty już w najbliższy poniedziałek.
Przeczytaj również: