Trwa ładowanie...

Polska nie zgadza się na ekstradycję. W Kanadzie grozi mu dożywocie

Zatrzymany przez policję 47-letni przestępca, poszukiwany od 2017 roku na podstawie czerwonej noty Interpolu, został wypuszczony na wolność. Choć postawiono mu poważne zarzuty związane z handlem narkotykami, prokuratura poinformowała, że przepisy uniemożliwiają jego ekstradycję.

47-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu47-latek poszukiwany czerwoną notą InterpoluŹródło: KMP w Sopocie
d2wzca5
d2wzca5

Kryminalni z Sopotu zatrzymali mężczyznę poszukiwanego od 2017 roku przez Kanadę czerwoną notą Interpolu. Oznacza to, że nakaz aresztowania 47-latka trafił do systemów komputerowych organów ścigania wszystkich 196 krajów, które są członkami Interpolu, z informacją, że jest on niebezpiecznym przestępcą.

- 47-latek zmienił nazwisko, a nadane mu po urodzeniu drugie imię stało się teraz pierwszym. Mimo to został odnaleziony przez kryminalnych, gdy ze zmienionymi danymi osobowymi przyszedł do sądu na rozprawę. Był zaskoczony widokiem policjantów - poinformowała podkom. Lucyna Rekowska, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Mężczyzna był ścigany w związku z handlem substancjami zakazanymi w postaci fentanylu, karfentanylu i kokainy w formie zorganizowanej grupy przestępczej oraz posiadaniem mienia uzyskanego z przestępstwa. Według kanadyjskiego prawa grozi dożywocie. 47-latek trafił do policyjnego aresztu, a następnie przed oblicze prokuratora, po czym - jak się okazuje - wyszedł na wolność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamienił parking w tor do driftu. 18-latek z bmw nie przewidział jednego

Nie będzie ekstradycji przestępcy

Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencję Prasową rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prokurator Mariusz Duszyński, zatrzymany mężczyzna został zwolniony po przesłuchaniu.

d2wzca5

- Zgodnie z art. 55 Konstytucji RP ekstradycja obywatela polskiego jest zakazana. Jednym z wyjątków jest istnienie umowy międzynarodowej, która dopuszcza ekstradycję obywatela polskiego. Między Polską a Kanadą taka umowa nie została zawarta - tłumaczy prokurator.

Chociaż umowa o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych między Polską a Kanadą istnieje, dotyczy ona jedynie określonych działań, takich jak ustalanie miejsca pobytu osób, przesyłanie dokumentów i przesłuchiwanie świadków, a nie pozwala na ekstradycję polskich obywateli.

Źródło: WP, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wzca5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wzca5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj