W hodowli trzody chlewnej w Wielkopolsce wykryto ognisko ASF. Do wybicia 3 tys. świń
W piątek 28 maja rozpoczęła się likwidacja ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Chrzypsko Wielkie (woj. wielkopolskie). Choroba pojawiła się w stadzie liczącym 3 tys. świń. Mimo rozpoczętej likwidacji stada, służby weterynaryjne nadal nie wydały oficjalnego komunikatu w tej sprawie.
W piątek 28 maja rozpoczęła się likwidacja ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Chrzypsko Wielkie (woj. wielkopolskie). O pierwszym przypadku wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń poinformowano w środę. Choroba pojawiła się w stadzie liczącym 3 tys. świń. Wczoraj na ten temat obradował też wojewódzki sztab kryzysowy.
W naradzie przewodniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. W spotkaniu, które odbyło się w formie on-line udział wzięli przedstawiciele: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12 WBOT, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu. Głównym tematem spotkania było wystąpienie ogniska wirusa ASF w jednym z gospodarstw trzody chlewnej w powiecie międzychodzkim.
Akcja poszukiwania martwych dzików w lasach
Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami ASF. W niedzielę 30 maja do poszukiwań włączy się także 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Do poszukiwania martwych dzików, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kontrolujących, włączony zostanie też dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu. W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.
Sposoby na kleszcze. Sprawdzili, czy kolor ubrania ma znaczenie
ASF co to za choroba?
ASF, to afrykański pomór świń. Jest to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tym wirusem. Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób. Często towarzyszy temu:
- gorączka,
- wybroczyny,
- apatia,
- poronienia,
- w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania się choroby poza wyznaczony obszar. W piątek 28 maja rozpoczęła się likwidacja całego stada. Wielkopolska jest liderem w kraju w produkcji trzody chlewnej.
Źródło: cenyrolnicze.pl