W hodowli trzody chlewnej w Wielkopolsce wykryto ognisko ASF. Do wybicia 3 tys. świń
W piątek 28 maja rozpoczęła się likwidacja ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Chrzypsko Wielkie (woj. wielkopolskie). Choroba pojawiła się w stadzie liczącym 3 tys. świń. Mimo rozpoczętej likwidacji stada, służby weterynaryjne nadal nie wydały oficjalnego komunikatu w tej sprawie.
W piątek 28 maja rozpoczęła się likwidacja ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Chrzypsko Wielkie (woj. wielkopolskie). O pierwszym przypadku wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń poinformowano w środę. Choroba pojawiła się w stadzie liczącym 3 tys. świń. Wczoraj na ten temat obradował też wojewódzki sztab kryzysowy.
W naradzie przewodniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. W spotkaniu, które odbyło się w formie on-line udział wzięli przedstawiciele: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12 WBOT, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu. Głównym tematem spotkania było wystąpienie ogniska wirusa ASF w jednym z gospodarstw trzody chlewnej w powiecie międzychodzkim.
Akcja poszukiwania martwych dzików w lasach
Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami ASF. W niedzielę 30 maja do poszukiwań włączy się także 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Do poszukiwania martwych dzików, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kontrolujących, włączony zostanie też dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu. W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.
ASF co to za choroba?
ASF, to afrykański pomór świń. Jest to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tym wirusem. Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób. Często towarzyszy temu:
- gorączka,
- wybroczyny,
- apatia,
- poronienia,
- w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania się choroby poza wyznaczony obszar. W piątek 28 maja rozpoczęła się likwidacja całego stada. Wielkopolska jest liderem w kraju w produkcji trzody chlewnej.
Źródło: cenyrolnicze.pl