COVID-19. Dyrektor WHO mówi, kiedy pandemia może się zakończyć
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge poinformował, kiedy jego zdaniem zakończy się pandemia. Według niego, aby tak się stało, zaszczepionych musi być większość ludzi, co najmniej 70 procent światowej populacji. Ale obawy nie znikają.
- Pandemia COVID-19 nie zakończy się, dopóki co najmniej 70 procent światowej populacji nie zostanie zaszczepione - powiedział cytowany przez PAP Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę.
To jednak nie studzi emocji. Kluge przyznał bowiem, że wciąż obawia się nowych, bardzo zaraźliwych wariantów koronawirusa, m.in. indyjskiego.
Zaznaczył jednocześnie, że system szczepień wciąż jest wdrażany zbyt wolno. Jak powiedział, ma na myśli także Europę, gdzie zaraźliwość nowych wariantów jest źródłem niepokoju.
Mutacja indyjska w Polsce. Prof. Simon odpowiada
- Wiemy na przykład, że wariant B.1617, po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach, jest bardziej zaraźliwy niż B.117, po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii, który z kolei był bardziej zaraźliwy niż poprzedni szczep - podkreślił dyrektor WHO na Europę.
Ważne jest przyspieszenie szczepień
Kluge dodał także, że optymistycznym akcentem jest fakt, iż dostępne obecnie na rynku szczepionki działają przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa.
"Kluge zaznaczył jednak, że ważne jest przyspieszenie tempa szczepień po to, aby położyć kres tej pandemii, która trwa dłużej niż oczekiwano" - podaje agencja.
- W przypadku pandemii szybkość szczepień ma zasadnicze znaczenie - powiedział.
Daleka droga do końca pandemii
Według PAP powołującej się na dane WHO "w 53 krajach Europy 26 procent populacji otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Według wyliczeń AFP w Unii Europejskiej 36,6 proc. populacji dostało co najmniej jedną dawkę, a 16,9 proc. jest zaszczepionych dwiema dawkami".