Trwa ładowanie...
d1w4qzo
d1w4qzo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
muzeum

W gigantycznym bunkrze Envera Hodży powstanie muzeum

Gigantyczny bunkier byłego dyktatora Albanii Envera Hodży w mieście Gjirokastra, utrzymywany dotąd w tajemnicy, zostanie zmieniony wkrótce w muzeum - podał
dziennik albański "Gazeta Shqiptare".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1w4qzo

Hodża, który na całe dziesięciolecia izolował Albanię od całego świata, pozostając przez długi czas sojusznikiem komunistycznych Chin, kazał wybudować dla siebie i członków kierownictwa rządzącej Albańskiej Partii Pracy wielki podziemny schron przeciwatomowy.

Powstał on pod historycznym miastem Gjirokastra, 230 km na południe od stolicy, Tirany, niedaleko gmachu dawnej Partii Pracy.

Zbudowany w latach 70. bunkier ma trzy podziemne korytarze, każdy długości 800 metrów. Po obu stronach korytarzy są drzwi do 100 pokoi. Na niektórych znajdują się tabliczki z nazwiskami ówczesnych dygnitarzy komunistycznych.

d1w4qzo

Schron-gigant jest wyposażony w łazienki z prysznicami i inne urządzenia sanitarne.

Jedno z trzech wejść do schronu, wykopanego częściowo pod zabytkową dzielnicą Gjirokastry, znajduje się nieopodal średniowiecznej fortecy dominującej nad miastem.

Z tego historycznego grodu, zwanego Kamiennym Miastem, znajdującego się od 2005 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, pochodzi dwóch słynnych Albańczyków: pisarz Ismail Kadare i dyktator Enver Hodża.

d1w4qzo

Podziel się opinią

Share

d1w4qzo

d1w4qzo
Więcej tematów