ycipk-4i1hs5
ycipk-4i1hs5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
muzeum

W gigantycznym bunkrze Envera Hodży powstanie muzeum

Gigantyczny bunkier byłego dyktatora Albanii Envera Hodży w mieście Gjirokastra, utrzymywany dotąd w tajemnicy, zostanie zmieniony wkrótce w muzeum - podał
dziennik albański "Gazeta Shqiptare".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-4i1hs5

Hodża, który na całe dziesięciolecia izolował Albanię od całego świata, pozostając przez długi czas sojusznikiem komunistycznych Chin, kazał wybudować dla siebie i członków kierownictwa rządzącej Albańskiej Partii Pracy wielki podziemny schron przeciwatomowy.

Powstał on pod historycznym miastem Gjirokastra, 230 km na południe od stolicy, Tirany, niedaleko gmachu dawnej Partii Pracy.

Zbudowany w latach 70. bunkier ma trzy podziemne korytarze, każdy długości 800 metrów. Po obu stronach korytarzy są drzwi do 100 pokoi. Na niektórych znajdują się tabliczki z nazwiskami ówczesnych dygnitarzy komunistycznych.

ycipk-4i1hs5

Schron-gigant jest wyposażony w łazienki z prysznicami i inne urządzenia sanitarne.

Jedno z trzech wejść do schronu, wykopanego częściowo pod zabytkową dzielnicą Gjirokastry, znajduje się nieopodal średniowiecznej fortecy dominującej nad miastem.

Z tego historycznego grodu, zwanego Kamiennym Miastem, znajdującego się od 2005 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, pochodzi dwóch słynnych Albańczyków: pisarz Ismail Kadare i dyktator Enver Hodża.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4i1hs5

ycipk-4i1hs5
ycipk-4i1hs5