W Finlandii rusza najpotężniejszy reaktor jądrowy w Europie
Po 18 latach największy w Europie reaktor jądrowy rozpoczął regularną produkcję. Stało się to kilka godzin po tym, jak Niemcy zamknęły erę atomową, wyłączając ostatnie trzy reaktory jądrowe.
17.04.2023 08:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niemcy oficjalnie zakończyły dziesięciolecia wykorzystywania energii jądrowej, wyłączając w weekend trzy ostatnie reaktory jądrowe: Isar 2 w południowo-wschodniej części kraju, Neckarwestheim na południowym zachodzie i Emsland na północnym zachodzie.
Największa europejska gospodarka chciała zrezygnować z energii jądrowej od 2002 r., ale wycofanie się przyspieszyła była kanclerz Angela Merkel w 2011 r. po awarii elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii.
Fiński reaktor rusza po 18 latach
Zaledwie kilka godzin później operator TVO poinformował, że opóźniony i bardzo kosztowny fiński reaktor jądrowy Olkiluoto 3 jest gotowy - zakończył trwającą ponad rok fazę testów i w niedzielę rozpoczęła się regularna produkcja energii elektrycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- To historyczny dzień. Korzyści płynące z OL3, które obiecaliśmy fińskiemu społeczeństwu, zostaną zrealizowane. Jestem dumny ze wszystkich głównych profesjonalistów projektu - powiedział kierownik produkcji Marjo Mustonen.
Budowa fińskiego reaktora OL3 rozpoczęła się w 2005 roku. Prace pierwotnie miały zakończyć się w 2009 roku. Reaktor Olkiluoto 3 został podłączony do fińskiej krajowej sieci energetycznej w marcu 2022 roku. Po osiągnięciu pełnej mocy we wrześniu ubiegłego roku, miał wejść do produkcji komercyjnej w grudniu, ale start był kilkakrotnie przesuwany w fazie testów. Regularna produkcja ruszyła więc po 14 latach opóźnienia. Pierwsza coroczna konserwacja zostanie zaś przeprowadzona w marcu 2024 r.
- Produkcja Olkiluoto 3 stabilizuje ceny energii elektrycznej i jest ważną częścią zielonej transformacji Finlandii. Elektryfikacja społeczeństwa trwa, a przyjazna dla środowiska produkcja energii elektrycznej jest z pewnością jednym z najważniejszych atutów Finlandii - powiedział w oficjalnym oświadczeniu dyrektor generalny Jarmo Tanhua.
Z mocą 1600 megawatów, Olkiluoto 3 jest największym pojedynczym reaktorem jądrowym w Europie, podczas gdy ukraińska elektrownia Zaporoże z sześcioma reaktorami jest największą elektrownią jądrową. Oczekuje się, że fiński reaktor, wytwarzający obecnie około 14 procent energii elektrycznej w kraju, będzie działać przez "co najmniej następne 60 lat", według operatora TVO.
"Pomoże Finlandii osiągnąć cele w zakresie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne w czasie, gdy kraje europejskie odcięły dostawy ropy, gazu i innych źródeł energii z Rosji, sąsiada Finlandii" - podaje agencja Associated Press.
Nad projektem pracowali ludzie z ponad 80 różnych krajów. W szczytowym momencie zakład zatrudniał 4500 pracowników. Tylko w fazie operacyjnej testów jądrowych przeprowadzono około 3300 testów i przygotowano ponad 9000 raportów. Projekt miał znaczące regionalne skutki gospodarcze, zwłaszcza w regionie Satakunta, podaje TVO.
Kiedy projekt się rozpoczął, około 60 procent Finów popierało energię jądrową. Obecnie popularność energetyki jądrowej jest rekordowa, 83 proc. ma pozytywny stosunek do energetyki jądrowej.