Trwa ładowanie...
do8rsf9

W Dzienniku Ustaw opublikowano 15 zaległych wyroków TK

W Dzienniku Ustaw opublikowano 15 nieopublikowanych dotąd wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Opublikowane zostały wyroki TK wydane między 27 września, a 13 grudnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
do8rsf9

Dotąd wyroki te nie były publikowane. Na mocy wcześniejszej ustawy o TK ich druk w Dzienniku Ustaw zarządzał szef kancelarii premiera. Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił kilka miesięcy temu, że tak długo, jak długo TK nie będzie przestrzegał prawa, nie można publikować jego orzeczeń.

20 grudnia w życie weszły nowe regulacje dotyczące TK: ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK; o statusie sędziów TK, a także Przepisy wprowadzające obie te ustawy. Według jednego z zapisów ustawy wprowadzającej, p.o. prezes TK zarządza druk wyroków TK "podjętych z naruszeniem" ustaw o TK z czerwca 2015 r. i z lipca 2016 r. - chyba że dotyczą one aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą.

Oznacza to, że nie będą wydrukowane wyroki TK z 9 marca i z 11 sierpnia br. o wcześniejszych nowelach czy ustawach o TK autorstwa PiS. Ich druku wcześniej odmówił rząd, powołując się na złamanie prawa przy ich wydaniu przez TK.

do8rsf9

Podziel się opinią

Share

do8rsf9

do8rsf9
Więcej tematów