"W dalszym ciągu pełni funkcję". Jest uchwała prokuratorów
"Pan prokurator Dariusz Barski w dalszym ciągu pełni funkcję Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego" - brzmi uchwała zebrania Prokuratorów Prokuratury Krajowej.
W zamieszczonej na stronie Prokuratury Krajowej uchwale podkreślono, że działania Bodnara zmierzające do uniemożliwienia Prokuratorowi Krajowemu Dariuszowi Barskiemu sprawowanie funkcji oraz do "nielegalnej próby" powierzenia prok. Jackowi Bilewiczowi obowiązków Prokuratora Krajowego nie wywołują skutków prawnych.
Jak podkreślono "Prokuratorem Krajowym, I zastępcą Prokuratora Generalnego jest Dariusz Barski".
"Przedstawiona przez ministra sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego argumentacja o pozostawaniu w stanie spoczynku przez prokuratora krajowego Dariusza Barskiego jest pozbawiona podstaw prawnych i stanowi jedynie nieudolną próbę uzasadnienia działania zmierzającego do obejścia ustawy" - głosi uchwała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę, "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
Prokuratura Krajowa oświadczyła wówczas w odpowiedzi, że funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski, zaś pismo Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Barski pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
"Bilewicz nie mógł zostać skutecznie powołany"
We wtorkowej uchwale zgromadzenia prokuratorów Prokuratury Krajowej zaznaczono, że przepisy, na które powołuje się MS, nie przewidywały "żadnych ram czasowych ich obowiązywania". "Przepisy te obowiązywały w czasie, w którym Prokurator Krajowy Dariusz Barski złożył wniosek" - oceniono.
"Prokurator Jacek Bilewicz nie mógł zostać i nie został skutecznie powołany na pełniącego obowiązki prokuratora krajowego, bowiem w dacie, w jakiej miało to nastąpić, nie istniała i nadal nie istnieje instytucja pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego" - dodano w uchwale.
Jednocześnie w drugiej z uchwał zgromadzenie prokuratorów PK wyraziło sprzeciw wobec wtorkowego polecenia Bodnara o wstrzymaniu publikacji na stronie internetowej Prokuratury Krajowej i konieczności zgody Prokuratora Generalnego na treści publikowane na tej stronie. Zgromadzenie zobowiązało też Barskiego do umieszczenia obu uchwał na stronie internetowej PK, na której we wtorek po południu zostały one zamieszczone.
Minister Bodnar mówił w poniedziałek, że Prokurator Generalny, jako przełożony wszystkich prokuratorów, może powoływać osoby do pełnienia określonych obowiązków. "Co więcej mieliśmy dwa razy w historii przypadki, gdy powoływano osoby pełniące obowiązki prokuratora krajowego" - dodał.
Jak ponadto informował obecnie pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz, ma sprawować tę funkcję przez dwa miesiące, po to, żeby "w tym czasie przeprowadzić otwarty konkurs". Postanowienie wydano na kanwie skargi konstytucyjnej, jaką w TK złożył Barski. Tego samego dnia w tej samej sprawie prezydent Andrzej Duda skierował do TK wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a premierem i prokuratorem generalnym.
Czytaj też: