Trwa ładowanie...
d19cqwi

W Berlinie współrządzą postkomuniści

W jedenaście lat po upadku komunistycznego reżimu w NRD niemieccy postkomuniści (PDS) po raz pierwszy współrządzić będą w stolicy Niemiec, Berlinie. PDS będzie partnerem socjaldemokratów z SPD.

Share
d19cqwi

SPD i PDS uzgodniły treść programu wspólnego rządu - poinformowali w czwartek w Berlinie szef berlińskich socjaldemokratów Peter Strieder oraz przewodniczący klubu parlamentarnego PDS Harald Wolf. Do podziału resortów między obie partie dojdzie dopiero po przerwie świątecznej.

Berliński parlament wybierze nowy rząd na posiedzeniu 17 stycznia.

Przedstawiciele obu partii uzgodnili w nocy ze środy na czwartek, po jedenastogodzinnych negocjacjach szczegóły radykalnego programu oszczędnościowego. Przewiduje on w ciągu najbliższych pięciu lat cięcia wydatków na administrację w wysokości 2,1 mld marek. Likwidacji ulec ma 15 tys. miejsc pracy w aparacie urzędniczym. Planowane są obniżki wynagrodzeń urzędników, na które zgodę wyrazić muszą jednak związki zawodowe.

Dwa tygodnie temu, po wcześniejszym fiasku rozmów z Zielonymi i liberalną FDP, socjaldemokraci zaproponowali PDS rozmowy o utworzeniu koalicji.(ck)

d19cqwi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19cqwi
d19cqwi
Więcej tematów