W Bali rozpoczęła się konferencja klimatyczna
Globalna ochrona klimatu i przyszłość Protokołu z Kioto dotyczącego redukcji gazów cieplarnianych - to przedmiot międzynarodowej konferencji pod egidą ONZ, która rozpoczęła się na indonezyjskiej wyspie Bali.
W 13. sesji ONZ-owskiej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej i Konferencji Członków Protokołu z Kioto (COP/MOP), bierze udział około 10 tys. gości ze 190 krajów. Będą oni pracować nad rozwiązaniami, które pozwolą najpóźniej w 2009 r. przyjąć nowy dokument, który zastąpi Protokół z Kioto. Konferencja potrwa do 14 grudnia.
Protokół wygasa w 2012 roku i konieczne jest ustalenie nowych zasad ograniczania przez państwa uprzemysłowione emisji dwutlenku węgla (CO2) i pięciu innych gazów cieplarnianych, by powstrzymać zmiany klimatu. Uważa się, że rosnące emisje CO2 są jedną z głównych przyczyn tzw. efektu cieplarnianego.
Część obserwatorów wątpi jednak, czy na Bali uda się osiągnąć porozumienie. USA, które są odpowiedzialne za największą część emisji gazów cieplarnianych, nie przyłączyły się do Protokołu z Kioto, podobnie jak Indie i Chiny. Z kolei Unia Europejska już zobowiązała się do 20-procentowego ograniczenia emisji CO2 do 2020 roku w porównaniu z rokiem 1990.
Protokół z Kioto zakłada redukcję emisji CO2 i pięciu innych gazów cieplarnianych o 8% do 2012 r. w porównaniu z rokiem 1990 (dla Polski przyjęto rok 1988). Dokument był negocjowany kilka lat i ostatecznie sformułowany na konferencji w Kioto w grudniu 1997 r. Formalnie wszedł w życie jednak dopiero na początku 2005 roku po ratyfikowaniu go przez Rosję.