Trwa ładowanie...
d4n9rr9

W Autonomii Palestyńskiej otwarto mauzoleum Arafata

Prezydent Palestyńczyków Mahmud Abbas
odsłonił uroczyście w sobotę kamienno-szklane mauzoleum Jasera
Arafata w wigilię trzeciej rocznicy śmierci przywódcy, który stał
się symbolem walki Palestyńczyków o niepodległość.

d4n9rr9
d4n9rr9

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/mauzoleum-jasera-arafata-6038708968731265g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/mauzoleum-jasera-arafata-6038708968731265g )
Mauzoleum Jasera Arafata

Arafat o niepodległą Palestynę walczył przez kilkadziesiąt lat. Był prezydentem Autonomii Palestyńskiej, przewodniczącym Organizacji Wyzwolenia Palestyny i założycielem w 1965 roku partii Fatah. Otrzymał pokojową Nagrodę Nobla w 1994 roku wraz z premierem Izraela Icchakiem Rabinem. W ostatnich latach życia był krytykowany za dyktatorski sposób rządzenia. Zmarł 11 listopada 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym w wieku 75 lat.

d4n9rr9

Trzydniowe uroczystości trwać będą do poniedziałku. Mają za zadanie wzmocnić stanowisko Abbasa w czasie, kiedy Hamas, który w czerwcu przejął kontrolę nad Strefą Gazy, kwestionuje mandat prezydenta do negocjacji z Izraelem w imieniu Palestyńczyków.

Hamas po śmierci Arafata, widząc w nim narodowy symbol, nie krytykował jego polityki, także jego zaangażowania w rozmowy pokojowe.

W poniedziałek w Gazie ma się odbyć upamiętniający Arafata wiec, który - jak się przypuszcza - ściągnie największe tłumy zwolenników Fatahu, na którego czele stoi Abbas.

W sobotę zwolennicy Fatahu zorganizowali kilka mityngów w Strefie Gazy. Hamas nie interweniował.

d4n9rr9

Odsłaniając mauzoleum, Abbas powiedział, że będzie kontynuować dążenie Arafata do uzyskania, "jeśli taka będzie wola Boga", państwowości i ustanowienia państwa ze stolicą w Jerozolimie. W asyście gwardii honorowej złożył wieniec w kolorach palestyńskiej flagi i oddał hołd zmarłemu.

Mauzoleum na planie kwadratu o boku długości 11 metrów wybudowano na terenie kwatery Mukata, gdzie przywódca Palestyńczyków spędził ostatnie trzy lata życia w warunkach nałożonego przez Izrael aresztu domowego. Mauzoleum z trzech stron otacza woda, co ma podkreślać tymczasowy charakter miejsca pochówku, ponieważ Palestyńczycy pragną ostatecznie pochować Arafata w Jerozolimie.

Obok grobowca z beżowego kamienia wybudowano meczet. Z minaretu świątyni laserowy promień wskazuje w stronę Jerozolimy. W przyszłym roku w pobliżu ma powstać muzeum. Cały kompleks poświęcony przywódcy Palestyńczyków będzie kosztować 1,75 mln dolarów - powiedział Mohamed Isztaje, stojący na czele Palestyńskiej Rady Gospodarczej ds. Rozwoju i Rekonstrukcji, nadzorującej całość projektu.

Główna kwatera władz palestyńskich Mukata (termin oznaczający po arabsku coś oddzielonego) w Ramalli pochodzi z lat 30. Zbudowali ją sprawujący mandat w Palestynie Brytyjczycy, nadając jej charakter kompleksu obronnego.

d4n9rr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n9rr9
Więcej tematów